artykuł

„Milkman” Anny Burns z nagrodą Man Booker | Za czarny humor i opis nadużyć władzy

Pisarka z Irlandii Północnej Anna Burns zdobyła prestiżową Man Booker Prize za powieść „Milkman”. Doceniono wykorzystanie czarnego humoru do opisania takich zjawisk jak wspierany przez państwo terroryzm, podziały społeczne i prześladowania polityczne.

„Milkman” to opowieść osiemnastolatki, która w 1970 roku zmuszona zostaje do związku ze starszym żonatym mężczyzną, związanym z grupa paramilitarną. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie nagrody, „Milkman” to „opowieść o plotkach i pogłoskach, milczeniu i umyślnej głuchocie. Jest to historia bezczynności, która niesie poważne konsekwencje”. Akcja książki rozgrywa się w nienazwanym mieście podczas tzw. „Kłopotów” (The Troubles, Na Trioblóidí), długotrwałego konfliktu, który wywołał przemoc i wojnę partyzancką.

Przewodniczący jury Kwame Anthony Appiah napisał, że „Burns czerpie z doświadczeń Irlandii (…) aby przedstawić świat, który pozwala jednostkom nadużywać władzy przyznanej przez społeczeństwo przeciwko tym, którzy opierają się państwu”.

Anna Burns urodziła się w Belfaście, obecnie mieszka na południe od Londynu. Jest pierwszym pisarzem z Irlandii Północnej, który otrzymał Bookera.

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.