muzyka

Muzyczny powrót na Kalokairi | Mamma Mia! Here We Go Again. The Movie Soundtrack

Choć wydawało się, że najlepsze piosenki zespołu ABBA wykorzystane zostały w pierwszej części musicalu „Mamma Mia!”, to osiemnaście utworów zebranych na soundtracku do drugiej części filmu też pozwala na przeżycie ciekawej muzycznej uczty. Warto jednak zauważyć, że aż cztery z piosenek słyszeliśmy już w części pierwszej.

Film „Mamma Mia!” miał premierę dziesięć lat temu. Obejrzany dziś, wciąż zaraża swoją niewymuszoną, spontaniczną radością. Podobnie rzecz ma się z sountrackiem do filmu, który – niestety – nie zawiera utworów śpiewanych dopiero pod napisami końcowymi (pamiętacie zapewne: aktorzy ubrani w stroje wzorowane na lata 70. XX wieku śpiewają m.in. „Waterloo”, a już pod samymi napisami słyszymy jeszcze „Thank  You For The Music” w wykonaniu Amandy Seyfried). Co usłyszymy pod napisami w drugiej części filmu, jeszcze nie wiem (premiera 27 lipca), natomiast zawartość samej płyty z muzyką pokazuje, że co prawda ABBA nagrała wiele przebojów, ale są wśród nich takie, na które warto postawić więcej, niż jeden raz. Tym razem „Waterloo” (High Skinner & Lily James) usłyszymy i zobaczymy w wplecione w film.

Przeczytaj także: 

DZIĘKI ZA MUZYKĘ | Mamma Mia! (piosenki ze spektaklu). Teatr Muzyczny Roma

Znajdą się w nim także cztery inne piosenki, które już słyszeliśmy: „I Have a Dream” (Lily James), „Dancing Queen” (Pierce Brosnan, Christine Baranski, Julie Walters, Colin Firth, Stellan Skarsgård, Dominic Cooper i Amanada Seyfried), „Super Truper” (cała obsada) i oczywiście tytułową „Mamma Mia”  (tym razem zaśpiewaną głosem Lily James, Jessiki  Kenan i Alexy Davies).

Przeczytaj także:

ZNACIE? TO POSŁUCHAJCIE. Mamma Mia!, Teatr Muzyczny Roma

Co jeszcze czeka nas w tej letniej muzycznej uczcie? To przede wszystkim „Fernando” zaśpiewane przez samą Cher w towarzystwie Andy’ego Garcii. Poza tym świetne „Knowing Me, Knowing You”, które słychać co prawda w wersji scenicznej oryginalnego musicalu – w teatrze Roma w tłumaczeniu Daniela Wyszogrodzkiego jako „Ty to wiesz, jak to znam” oraz „The Name of The Game” (w wykonaniu Lily James), które także śpiewane jest w wersji scenicznej pierwszego musicalu (po polsku „Jaka to gra”), a wersji filmowej znalazło się… w scenach usuniętych. Płytę otwiera ponadto „When I Kissed The Teacher” (Lily James, Jessica Keenan Wynn, Alexa Davies & Celia Imrie), a zamyka „The Day Before You Came” (Meryl Strep).

Film “Mamma Mia! Here We Go Again” to zarówno sequel jak i prequel oryginalnej produkcji. Punktem wyjścia jest informacja o zajściu przez Sophie (Amanda Seyfried) w ciążę, co pozwala akcji cofnąć się do roku 1979, gdy to w ciążę zaszła matka dziewczyny – Donna (Meryl Streep). To oznacza, że zobaczymy młodsze wersje bohaterów z części pierwszej – Donnę zagrała choćby wspomniana już Lily James, która wykonuje, lub współwykonuje aż dziewięć piosenek. Gwiazdę pierwszej części czyli Amanda Seyfried usłyszymy w sześciu utworach, a niezrównaną – także głosowo – Streep, zaledwie w trzech. Zawsze można mieć nadzieję, że aktorka (mimo niespodzianek, jakie szykuje fabuła części drugiej) zaśpiewa więcej w części trzeciej. I że nie trzeba będzie czekać na nią kolejne dziesięć lat.

 

Mamma Mia! Here We Go Again. The Movie Soundtrack

Music and lyrics by Benny Andersson and Björn Ulvaeus

Music Benny Andersson, Björn Ulvaeus & Stieg Anderson

Produced by Benny Anderson

A Polydor Records Release ℗© 2018 Littlestar Services Limited under exclusive licence to Universal Music Operations Limited

%d bloggers like this: