artykuł

Mateusz Lemberg powraca z powieścią „Dom węży” | Książka ukaże się 9 maja nakładem wydawnictwa Od Deski Do Deski

Pisarz nominowany do nagrody za najlepszą kryminalną powieść miejską festiwalu Kryminalna Piła powraca z mroczną, sugestywną powieścią o świecie, w którym znęcanie się jest formą rozrywki. Powieść Mateusza Lemberga „Dom węży” ukaże się 9 maja nakładem wydawnictwa Od Deski Do Deski, w nowej serii „Zbrodnia Nie/Doskonała”. Zupełnie Inna Opowieść objęła książkę patronatem.

Wąż jest zabójcą doskonałym, znakomicie znającym anatomię ludzkiego ciała, wie jak zadać śmiertelny cios.  Mateusz Lemberg na kolejnych kartach kreśli nam świat zły, pełen odrażających ludzi, dla których znęcanie się jest formą najlepszej rozrywki, za którą płacą niemałe pieniądze. Do tego wprowadza doń mężczyzn, których „opieka” nie ma nic wspólnego z pomocą i czułością, a obnaża ich partykularne ambicje. „Dom węży” to powieść dla osób oczekujących mocnych wrażeń, spisana sugestywnym, jędrnym językiem. Jest jak głęboki sen, z którego próbujemy się obudzić, jednak jakaś niewytłumaczalna siła blokuje jakiekolwiek próby wyjścia z historii, którą serwuje nam autor. Zlani potem, wstrząsani spazmami, będziemy próbowali się obudzić. Bezskutecznie.

Przeczytaj także: Anna Sekielska: Każdą książkę dopieszczam | Rozmawia Przemysław Poznański

Mateusz Lemberg postanowił zając się pisaniem, gdy w 2013 roku jego opowiadanie zostało nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Debiutował  powieścią „Zasługa nocy”, która w 2015 roku zdobyła nominację do nagrody głównej na najlepszą kryminalną powieść miejską festiwalu Kryminalna Piła. Jej bohaterem byli policjanci, ale też zwykli ludzie z problemami, którzy muszą wyjaśnić sprawę znalezionych zwłok trzech mężczyzn, wikłając się przy tym w szereg niebezpiecznych wydarzeń. Bohaterowie „Zasługi nocy” powrócili jeszcze w „Patronie” i „Mennicy”.

Przeczytaj także: Tomasz Sekielski: Nie piszę powieści z  kluczem | Rozmawia Przemysław Poznański 

Lemberg jest z zawodu lekarzem weterynarii, ale z ducha artystą. Rysował komiksy, także polityczne, zdobywał wyróżnienia na festiwalach filmowych dla amatorów. „Dom węży”, jego najnowsza powieść, to pełnokrwisty, rodzinny thriller z bohaterką w opałach. Jak to u Lemberga – dużą rolę w opowiedzianej historii odgrywają zwierzęta, groźne zwierzęta…

%d bloggers like this: