artykuł

„Córka Króla Moczarów” Karen Dionne – dziś premiera | Thriller ukazuje się nakładem wydawnictwa Media Rodzina

Przykładny ojciec czy oprawca? Dla Heleny Pelletier, bohaterki „Córki Króla Moczarów” Karen Dionne ta granica nie jest do końca określona. Jak ma postąpić zatem na wieść, że skazany na dożywocie ojciec uciekł z więzienia?

“Co rusz prześladują nas historie dziewczyn przetrzymywanych wbrew swojej woli przez zwyrodnialców”, napisała o książce Jacquelyn Mitchard, amerykańska pisarka i dziennikarka. „Zastanawiamy się, czy ratunek przyszedł na czas, by ocalić ich ciała i dusze. Co pamiętają? A jeśli pamiętają wszystko, to czy nocą nawiedzają je koszmary?”

Ten właśnie temat Karen Dionne, światowej sławy autorka thrillerów, uczyniła osią swojej powieści. Jej bohaterką jest Helena Pelletier, która dorastała w całkowitym odosobnieniu, w domku na trzęsawiskach na Górnym Półwyspie w amerykańskim stanie Michigan. Jej idolem i niedoścignionym wzorem jest ojciec, który nauczył ją polować, tropić i żyć na łonie natury. W końcu jednak dziewczyna zaczyna rozumieć, że z matką są w rzeczywistości więzione, a on kontroluje ich całe życie. Helena decyduje się na ucieczkę, dzięki czemu ojciec trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze.

Helena układa sobie życie pod nowym nazwiskiem i nikt nie zna jej przeszłości. Kiedy jednak po piętnastu latach jej ojciec ucieka z pilnie strzeżonego więzienia i ukrywa się na moczarach, kobieta wie, że tylko ona może go wytropić. I dopaść, zanim on dopadnie ją.

Tytuł powieści wprost nawiązuje do jednej z baśni H. Ch. Andersena, w której główna bohaterka jest owocem związku egipskiej księżniczki i złego króla moczarów. W konsekwencji za dnia przywdziewa śliczną postać o zatrutym sercu, podczas gdy nocą jest brzydką żabą o łagodnym usposobieniu. Tak też symbolicznie można postrzegać Córkę króla moczarów, która stanowi połączenie psychopaty i niewinnej kobiety; w połowie jest dobra, w połowie zła.

Powieść polecają m.in. Lee Child, bestsellerowy autor serii o Jacku Reacherze i Karin Slaughter.

Miejsca opisywane w powieści Karen Dionne zna osobiście – w latach 70. ubiegłego wieku, wraz z mężem i maleńką córeczką, postanowiła zamieszkać na terenach Górnego Półwyspu w amerykańskim stanie Michigan, wybierając ciszę, spokój i odosobnienie. Przez pewien czas rodzina żyła na łonie natury, budując drewniany dom, czerpiąc wodę ze strumienia i korzystając z dobrodziejstw lasu. Z główną bohaterką swojej powieści autorka dzieli więc umiłowanie przyrody i umiejętność tropienia zwierząt.

 

Karen Dionne, Córka Króla Moczarów

Media Rodzina, premiera 11 października 2017

 

 

%d