recenzja

Ostatni rozdział | Krzysztof M. Kaźmierczak, Krótka instrukcja obsługi psa. Zemsta [pod naszym patronatem]

Kiedy prawo jest bezsilne, a los kpi z naszych nadziei, pozostaje zemsta – dokładnie o tym jest wydany właśnie suplement do powieści „Krótka instrukcja obsługi psa”. Ważny, bo wywraca naszą wiedzę o fabule książki, dodając do niej kolejną warstwę.

zemstaTo nie do końca jest alternatywne zakończenie głównej książki – jak mówi o „Zemście” autor. To raczej kolejny, ostatni rozdział. Nie brakowało go w „Krótkiej instrukcji…”, ale po lekturze suplementu fabuła poprzedniej książki zyskuje – oto okazuje się, że pozornie zamknięta sprawa wcale taką nie jest i bohaterowie znów muszą zakasać rękawy, by sprawiedliwości wreszcie stało się zadość.

„Krótka instrukcja obsługi psa” była opowieścią inspirowaną prawdziwą sprawą porwania i zabójstwa Jarosława Ziętary, poznańskiego dziennikarza śledczego. Oto nieznani bliżej złoczyńcy porywają młodego dziennikarza, by wykonać na nim egzekucję. Na czyje polecenie działają? To stara się sprawdzić Pismak, redakcyjny kolega zaginionego – i musi to zrobić wbrew wszelkim próbom bagatelizowania sprawy przez policję i prokuraturę, która uparcie przekonuje, że dziennikarz po prostu wyjechał z kraju. Ale ostatnie strony tamtej książki przeniosły nas poza paralele z rzeczywistą historią, dodając książce posmaku szpiegowskiego thrillera ze światem arabskiego fundamentalizmu w tle. W „Zemście” zabieg jest w zasadzie odwrotny – odbijamy się od zakończenia „Krótkiej instrukcji…”, by strona po stronie wejść w historię bardzo kameralną, oparta na emocjach dwójki bohaterów: Pismaka i Onej, wejrzeć w ich pragnienia, obawy, strach, a przede wszystkim w chęć zadośćuczynienia krzywdom, których było się świadkiem. „Zemsta” to w stu procentach fikcja, ale doskonale dopasowana stylem i atmosferą do wcześniejszej opowieści tak mocno osadzonej w historii opartej na faktach.

Krzysztof M. Kaźmierczak daje nam też w swojej książce wartość dodaną: dodatek historyczny, czyli kilkadziesiąt stron Zarządzenia ministra spraw wewnętrznych z 22 grudnia 1983 r. „w sprawie psów służbowych Milicji Obywatelskiej”. To doskonały dodatek nie tylko dla tych, których interesuje historia PRL.

 

Przeczytaj także: DETEKTYW, PISMAK I PSY | Krzysztof M. Kaźmierczak, Krótka instrukcja obsługi psa

 

Krzysztof M. Kaźmierczak, Krótka instrukcja obsługi psa. Zemsta

Zysk i S-ka 2016

img_2842

Pod naszym patronatem

%d bloggers like this: