seriale

Ambicja i zbrodnia | „Pakt” – sezon drugi, reż. Leszek Dawid

To jest opowieść o ambicji – ale nie tej, która wiedzie nas do sukcesu, lecz tej, która zaślepia i każe sobie podporządkować wszystko inne, w tym miłość czy komfort niezależności. O ambicji tak zachłannej, że w pewnej chwili nic już nie jest w stanie jej powstrzymać.

Back Camera
Uroczysta prapremiera pierwszego odcinka w warszawskiej „Kinotece”, 15 listopada 2016

Pierwszy odcinek drugiego sezonu „Paktu” HBO pokaże w niedzielę. Sześcioodcinkowy serial w reżyserii Leszka Dawida raczej luźno nawiązuje do pierwszej serii, choć wspólny jest na pewno nastrój tajemnicy i spisku. O ile jednak poprzedni sezon był przeróbką norweskiego serialu „Mammon”, o tyle tym razem producent zdecydował się na oryginalny scenariusz, z historią zahaczającą o najwyższe szczeble władzy. Samobójstwo, katastrofa górnicza, seksafera, sekrety zakulisowych rozgrywek na politycznych salonach – wszystko to już w pierwszym odcinku zaczyna łączyć się w historię, która obiecuje doskonały thriller political fiction, zakorzeniony w dobrze znanej nam polskiej rzeczywistości.

Pierwszy odcinek obiecuje wiele, a przede wszystkim zaskakujące zwroty akcji. Piotr Grodecki (w tej roli Marcin Dorociński), w poprzednim sezonie dziennikarz śledczy dziennika „Kurier”, teraz pracuje w „Tygodniku”. Znamy go, wiemy, że nie zawaha się przed niczym, że w dążeniu do prawdy jest jak bulterier, gotów zaryzykować nawet własne życie. I sprawa seksafery, dotykająca jednej z bardzo wpływowych osób w rządzie premiera Kostrzewy, pozwoli mu doświadczyć skoku adrenaliny i siniaków. Szybko jednak okazuje się, że nic nie jest takie, jak się wydawało, że to, co odkrył, może okazać się jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Będzie musiał zastanowić się czy umie wybrać między dziennikarską ambicją a bezpieczeństwem świadka, między pracą a życiem osobistym. Będzie też musiał przełknąć gorzką pigułkę zawodowej porażki, której w pewnym sensie sam zawinił, dając się być może zaślepić wizji okładkowego tematu. Ten wątek nierozerwalnie wiążą się z innym, w którym tragedia górniczej katastrofy może stać się trampoliną do politycznej kariery, nawet jeśli osiągniętej kosztem miłości czy niezależności i przestrzeganych dotąd zasad. Bo każdy z bohaterów coś traci, kierując się ambicją osiągnięcia innego, z pozoru ważniejszego celu. Tylko czy nie jest to nadzieja złudna, a cel mniej istotny, niż by się zdawało? Przed nami, jak się wydaje, wciągająca historia o bohaterach, których – o ile wyjdą z niej cało – z pewnością czekają wydarzenia na tyle traumatyczne, że zaważą na całym ich dalszym życiu.

Oprócz Marcina Dorocińskiego w serialu występują też Magdalena Popławska, Adam Woronowicz, Kinga Preis, Łukasz Simlat, Borys Szyc, Mariusz Bonaszewski, Witold Dębicki, Magdalena Berus, Zbigniew Zamachowski, Sebastian Fabijański i Filip Pławiak.

 

Przeczytaj także: ROBIĘ W PŁYTACH | Vinyl (serial HBO), reż. Martin Scorsese 

 

„Pakt”, sezon drugi, reż. Leszek Dawid

HBO, premiera 20 listopada, godz. 20.10

 

%d