wydarzenia

U JANA NA IMIENINACH (ZAPOWIEDŹ I FOTORELACJA). 4. edycja Imienin Jana Kochanowskiego

Niekoniecznie trzeba znać treny i fraszki na pamięć (choć warto), ważne, żeby kochać literaturę. To jedyna potrzebna wejściówka, by wpaść na imieniny do Jana Kochanowskiego. Już w sobotę w Warszawie.

Szczepan Twardoch, Jacek Dehnel, Magdalena Tulli, Marek Bieńczyk, Miłada Jędrysik, Katarzyna Bonda, Mariusz Czubaj, Krystyna Kofta, Łukasz Orbitowski, Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski – te nazwiska nie wyczerpują listy zaproszonych pisarzy, a poza tym będą aktorzy, literaturoznawcy, muzycy, a przede wszystkim czytelnicy. Bo to wydarzenie kierowane jest przecież do nas – miłośników literatury. Z pewnością przyciągnie nas m.in. kiermasz książek i wymienialnia.

1433238963Imieniny Jana Kochanowskiego to impreza cykliczna, odbywająca się od czterech lat z inicjatywy Biblioteki Narodowej. Przez kilka godzin w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie odbywać się będzie prawdziwa uczta dla koneserów książek. Tym razem uczestnicy spotkania szukać będą odpowiedzi m.in. na pytania: kiedy awangarda jest awangardowa (bohaterami 4. edycji Imienin Jana są Franciszka i Stefan Themersonowie, jedni z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX w.), czy pisarze lubią krew (z Elżbietą Cherezińską i Szczepanem Twardochem rozmawiać będzie Miłada Jędrysik, autorka znakomitego tomu reportaży wojennych „Inny front”) i  komu potrzebne są nagrody literackie.

A ponadto m.in.: „Booklooker w drzewach” czyli instalacja i gra miejska z Themersonami w prowadzeniu Romy Gąsiorowskiej, „Warszawa Czyta na Imieninach” – plebiscyt czytelników na książkę kolejnej edycji „Warszawa Czyta”, plenerowa rozmowa Bukklubu o „Wielu demonach” Jerzego Pilcha, spotkanie „Klubu z Kawą nad Książką” z Magdaleną Tulli, Łukaszem Orbitowskim i Katarzyną Bondą, a także fabularny przewodnik po ostatnich pożegnaniach – spektakl Klubu Komediowego oraz „Pieśń świętojańska o sobótce” zaśpiewana przez Anię Rusowicz, w aranżacji Magdy Tejchmy. A na zakończenie – wieczorny dansing z zespołem Mitch & Mitch. Koncert jednego z najciekawszych muzycznych zjawisk ostatniej dekady.

[Aktualizacja] Byłem. Oto fotorelacja:

Szczepan Twardoch i Wojciech Chmielarz w rozmowie z Miładą Jędrysik
Szczepan Twardoch i Wojciech Chmielarz w rozmowie z Miładą Jędrysik

IJK3 IJK4 IJK5

Stoisko wydawnictwa Czarna Owca

IJK1

Szczegółowy program na stronie: www.bn.org.pl/imieninyjana lub na FB: Imieniny Jana Kochanowskiego 2015

Imieniny Jana Kochanowskiego

Ogród Krasińskich

20 czerwca 2015

%d bloggers like this: