artykuł

Mural poświęcony „Jeżycjadzie” | Na poznańskich Jeżycach

Na poznańskich Jeżycach, a więc tam, gdzie rozgrywa się fabuła książek Małgorzaty Musierowicz powstał ogromny mural poświęcony „Jeżycjadzie”.

Za projektem dzieła stoi Radosław Barek, poznański architekt i rysownik, a finalny kształt mural nabiera dzięki zdolnym artystom z MURALL studio. Co ważne, przy powstawaniu muralu współpracowała sama Małgorzata Musierowicz. Mural znajdziecie przy ul. Słowackiego 62. Zobaczycie tu postaci z książek – zarówno przed narysowaną bramą, jak i na balkonach – a całość nawiązuje do przepięknej poznańskiej secesji, w tym kamienicy przy ul. Rooosevelta, gdzie mieszka powieściowa rodzina Borejków.   

„Jeżycjada” to cykl rozpoczęty w 1977 roku powieścią „Szósta klepka” liczy sobie 22 tomy, ale na prośbę czytelników autorka z czasem dołączyła do niego tom z 1975 roku „Małomówny i rodzina”. W skład cyklu wchodzą m.in. „Kłamczucha” (1979), „Kwiat kalafiora” (1981), „Ida sierpniowa” (1981), „Opium w rosole” (1986), „Brulion Bebe B.” (1990), „Noelka” (1992), „Pulpecja” (1993), „Kalamburka” (2002), „Żaba” (2005), „Ciotka Zgryzotka” (2018). Akcja niemal wszystkich książek z cyklu odgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc (np. ul. Roosevelta), a także zdarzeń (robotnicze demonstracje w czerwcu 1956). Trzon „Jeżycjady” stanowią losy rodziny Borejków, mieszkającej w stuletniej kamienicy przy ulicy Roosevelta.

Książki z cyklu przetłumaczono na kilkanaście języków. Powieść „Noelka” została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. „Kwiat kalafiora” został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H.Ch. Andersena. Na podstawie „Idy sierpniowej” i „Kwiatu kalafiora” nakręcono film „ESD”. Powstała również filmowa adaptacja „Kłamczuchy”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: