artykuł

Koncerty i książki | Na co młodzi Niemcy wydają 200 euro z KulturPass?

Koncerty i festiwale, książki i komiksy, bilety do kina – na to młodzi Niemcy wydają 200 euro, otrzymane od państwa w ramach KulturPass.

KulturPass to inicjatywa niemieckiego Bundestagu wspólnie z minister stanu ds. kultury i mediów Claudią Roth oraz federalnym ministrem finansów Christianem Lindnerem. To oferta dla każdego, kto obchodzi 18. urodziny w 2023 roku. Z tej okazji otrzymuje budżet w wysokości 200 euro do wykorzystania na bilety, książki, płyty i wiele innych usług i produktów związanych z kulturą. 

Jak mówi we wczorajszym wywiadzie dla w wywiadzie dla Rheinische Post minister Claudia Roth, istnieje ponad 7000 dostawców kultury, takich jak kina, festiwale, księgarnie i muzea, które akceptują KulturPass. Oferta istniej od 14 czerwca. „W ciągu ostatnich sześciu tygodni skorzystało z niego już ponad 113 000 młodych ludzi i wydano już nieco ponad dwa miliony euro. Na pierwszym miejscu są koncerty i festiwale w przeliczeniu na sprzedaż, na drugim książki i komiksy, na trzecim bilety do kina, a na czwartym instrumenty muzyczne” – mówi Roth.

Jak zaznacza, jeśli wyniki z października pokażą, że przepustka kulturalna jest sukcesem, będzie chciała przedłużenia tej oferty w 2024 roku, a także w kolejnych latach i to w miarę możliwości także na osoby, które skończą 17, 16 i 15 lat.

Odkrywanie oferty kulturalnej

Bony na kulturę dla młodzieży istnieją też w innych krajach. Jak wynika z opracowania przygotowanego przez RISE Bookseling, program organizowany przez Europejską i Międzynarodową Federację Księgarzy (EIBF), współfinansowany przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa, we Włochy czy Francji system bonów kulturalnych istnieje od lat, w tym choćby w przypadku Włoch już prawie dekadę. Tu Bonus Cultura ma wartość aż 500 euro. Inne kraje, takie jak Hiszpania i Niemcy, wprowadziły te programy niedawno, częściowo jako środki mające pomóc sektorowi kultury w odbudowie po pandemii COVID-19.

„Wydaje się, że dzięki programom udało się pozyskać nowych czytelników wśród tych młodych ludzi, którzy wcześniej nie czytali, a jednocześnie zachęcić już doświadczonych czytelników do odkrywania różnorodności gatunkowej” – czytam w raporcie. Zdaniem badaczy, dając młodym osobom środki do odkrywania bogatej oferty kulturalnej, która istnieje na wyciągnięcie ręki, bony kulturalne pozwala im też odkrywać własną tożsamość poprzez książki, sztuki teatralne, czasopisma, muzykę itp., do których mają teraz lepszy dostęp. „Tworząc nową klientelę księgarni, programy skutecznie wspierają również następne pokolenie czytelników. W tym sensie program taki jak bon kulturalny, który inwestuje w dzisiejszą młodzież, może znaleźć odzwierciedlenie w pokoleniu jutra” – czytamy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: