artykuł

Chwila z Szymborską | Słuchowisko na żywo w Big Book Cafe

Prywatny świat noblistki w interpretacji znakomitych aktorek, Magdaleny Koleśnik i Aleksandry Koniecznej – już w środę w warszawskiej Big Bok Cafe będzie można zobaczyć i usłyszeć słuchowisko na żywo „Chwila z Szymborską”.

Big Book Cafe (ul. J. Dąbrowskiego 81, Warszawa) zaprasza na drugie spotkanie nowego cyklu BIG BOOKS LIVE – słuchowisk na żywo, podczas których czytane są najważniejsze teksty i książki ostatnich lat. W środę, 29 marca o godzinie 19:00 spotykamy się, aby przypomnieć przejmującą i ponadczasową twórczość Wisławy Szymborskiej. Wydarzenie ma charakter kameralny i nie jest transmitowane.

Podczas słuchowiska zabrzmią najlepsze teksty noblistki. Będzie to wybór z wydanych właśnie po raz pierwszy w jednym tomie „Wierszy wszystkich”, a także niektóre z błyskotliwych i osobistych mikro recenzji książkowych wydanych jako „Wszystkie lektury nadobowiązkowe”, a także z listów wymienianych z Kornelem Filipowiczem – „Najlepiej w życiu ma twój kot”.

Wybrane fragmenty pozwolą przenieść się do świata Wisławy Szymborskiej – jej nieoczywistych skojarzeń, niebanalnych lektur i jedynego w swoim rodzaju poczucia humoru. Usłyszymy m.in. wiersze: „Chwila”, „Miłość od pierwszego wejrzenia”, „Ella w niebie”, „Kot w pustym mieszkaniu”, „W zatrzęsieniu”. Wybrzmią gorące, recenzenckie wrażenia po przeczytaniu przez Szymborską m.in. przyrodniczych książek „Paradoksy natury” Thomasa R. Henry’ego czy „Terrarium” Adam Taborskiego, jej refleksje po lekturze zbioru anegdot o wielkich uczonych zebranych przez Wacława Gołębowicza, pamiętników i wspomnień Zofii Tołstoj czy Anny Dostojewskiej.

Czytaniu towarzyszyć będzie playlista ukochanych utworów poetki na czele z klasykami „Black Coffe” oraz „Summertime” w wykonaniu Elli Fitzgerald, jej ulubionej wokalistki. 

Spotkanie organizowane jest w partnerstwie z Fundacją im. Wisławy Szymborskiej oraz SIW Znak. Wieczór jest częścią obchodów roku Wisławy Szymborskiej i 100. rocznicy jej urodzin. Oryginalne słuchowiska realizowane są na żywo i powstają jako część Stałego Programu Kulturalnego Big Book Cafe, który jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.Źródło: informacja prasowa

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: