artykuł

Odkryto opowiadania Terry’ego Pratchetta | W oryginale ukażą się w październiku

Jeszcze w tym roku ukaże się oryginalne wydanie dwudziestu opowiadań Terry’ego Pratchetta, wcześniej nieprzypisywanych temu pisarzowi.

Terry Pratchett, A Stroke of the Pen” – okładka wydania oryginalnego

Opowiadania, które ukażą się 5 października w tomie „A Stroke of the Pen: The Lost Stories” zostały napisane w latach 70. I 80. XX wieku dla lokalnej gazety. Opatrzone zostały pseudonimem Patrick Kearns i nigdy wcześniej nie były przypisywane zmarłemu w 2015 roku Terry’emu Pratchettowi.

Jak pisze „The Guardian”, autorstwo opowiadań odkryli fani pisarza, którzy przejrzeli stare wydania gazet, aby znaleźć opowiadania swojego idola.

Żadna z odnalezionych historii nie jest osadzona w Świecie Dysku, czyli nie należy do sztandarowego satyryczno-fantastycznego cyklu Pratchetta. Są to opowieści, których bohaterami są i jaskiniowcy, i gnomy, i czarodzieje czy duchy, opisują podróże w czasie i wizyty gości z innych planet.  

Zgodnie z ostatnią wolą Pratchetta wszystkie jego nieopublikowane przed śmiercią dzieła miał zostać – i zostały – zniszczone (twardy dysk z komputera pisarza został zmiażdżony walcem). Nie dotyczy to jednak odkrytych opowiadań, skoro zostały wcześniej wydrukowane.

Terry Pratchett był brytyjskim pisarzem fantasy i science fiction, najbardziej znanym z cyklu „Świat Dysku”. Inne jego dzieła to m.in. „Trylogia Johnny’ego Maxwella” i „Trylogia Nomów”. Jego pierwsza powieść „Dywan” została opublikowana w 1971. Pierwsza książka z serii „Świat Dysku” – „Kolor magii” – ukazała się w 1983 i od tego momentu autor wydawał średnio dwie książki rocznie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: