felieton

Książki czy filmy? | Felieton (z inicjatywy) Dawida Kornagi | #przerwanysenkornagi

Książki czy filmy? – pyta w lutowym felietonie Dawid Kornaga. A odpowiada mu…. Koniecznie przeczytajcie do końca! To prawdopodobnie pierwszy taki felieton w Polsce.

Dawid Kornaga, fot. Rafał Meszka dla zupelnieinnaopowiesc.com

Oczywiście, że warto czytać książki! Książki i filmy to dwa różne medium, z różnymi cechami i sposobami przekazywania historii. Podczas gdy filmy mają swoje atuty, takie jak wizualne efekty, dźwięk i dynamiczne sceny, książki pozwalają na wgląd w głowy postaci, co pozwala czytelnikowi na empatię i zrozumienie ich lepiej. Książki dają również szerszy wgląd w historię i filozofię danej narracji. Czytanie książek może rozwijać kreatywność, wyobraźnię i zdolność analitycznego myślenia.

Książki również mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia psychicznego. Czytanie pozwala na odprężenie i ucieczkę od codziennych problemów. Zmniejsza poziom stresu, poprawia koncentrację i pamięć oraz rozwija umiejętność myślenia analitycznego.

Czytanie książek może zajmować więcej czasu niż oglądanie filmów, ale warto poświęcić czas na czytanie, aby czerpać z nich korzyści. Aby wykorzystać oba medium, można czytać książki i oglądać filmy, ciesząc się z różnorodności oferowanych przez nie sposobów narracji.

W dzisiejszych czasach wiele osób ma zapracowane życie i trudno znaleźć czas na czytanie. Niemniej jednak, warto pamiętać, że każda chwila poświęcona na czytanie, nawet krótka, może być wartościowa. Warto spróbować znaleźć chwilę na czytanie w ciągu dnia, np. podczas dojazdu do pracy, przed snem lub w czasie wolnym. Można też spróbować zastąpić czas spędzany przed telewizorem lub na mediach społecznościowych na korzyść czytania. Nawet kilkanaście minut dziennie może przynieść wiele korzyści.

Co do wyboru między książką a filmem, to oczywiście zależy to od preferencji i indywidualnych potrzeb. Jeśli zależy ci na czasie i chcesz szybko wciągnąć się w historię, to film lub serial mogą być lepszym wyborem. Niemniej jednak, czytanie książek może przynieść wiele korzyści, jakie wymieniono wcześniej, a także pozwolić na wnikliwe poznanie postaci i historii, co może okazać się bardziej satysfakcjonujące dla wielu czytelników. Warto pamiętać, że czytanie i oglądanie filmów to dwa różne sposoby spędzania czasu i można wykorzystywać je w zależności od sytuacji i indywidualnych potrzeb.

Koszt subskrypcji usług streamingowych może być niższy niż koszt zakupu książek, a dostępne są w nich setki filmów i seriali.

Książki oferują inny rodzaj doświadczenia, pozwalając na pogłębione zrozumienie postaci i historii. Czytanie również rozwija kreatywność, umiejętności analityczne i myślenie abstrakcyjne.

Miłośnicy np. kryminałów powinni pamiętać, że książki oferują o wiele więcej szczegółów i intryg niż filmy i seriale, które często muszą zmieścić się w określonym czasie. Czytając książkę, można przeżyć emocje, odkrywać wskazówki i śledzić wątki, co daje poczucie głębszego wglądu w kryminalną zagadkę.

Zależy to od indywidualnych upodobań i dostępności czasu i pieniędzy. Można jednak wykorzystać oba sposoby, czytanie i oglądanie, w zależności od nastroju i potrzeb.

Przetwarzanie książek na filmy i seriale jest obecnie bardzo popularne w branży filmowej, a wiele z tych adaptacji przynosi olbrzymi sukces komercyjny. Jednak pamiętajmy, że oryginalnym źródłem tych adaptacji są książki, a sama adaptacja nie zawsze oddaje w pełni bogactwo i głębię fabuły oryginału. Ponadto, wielu autorów powieści widzi w adaptacjach szansę na dotarcie do szerszej publiczności, a także na poszerzenie własnego doświadczenia twórczego. Adaptacja książki może być dla autora inspiracją do eksploracji i rozwijania swojej historii na nowe sposoby. W końcu, czytanie książek nie musi konkurować z oglądaniem filmów czy seriali. Można znaleźć balans między tymi dwoma sposobami spędzania czasu, w zależności od nastroju i potrzeb.

A młodzi odbiorcy, którzy stoją przed powyższym dylematem, książki czy filmy? Zachęcanie młodej osoby do czytania książek nie musi wiązać się z przekonywaniem jej, że książki są lepsze od filmów czy platform streamingowych. Warto zacząć od zainteresowań tej osoby i szukać książek, które mogą odpowiadać na jej zainteresowania. Może to być opowieść o przygodach w świecie gier komputerowych, romanse, opowieści o superbohaterach, kryminały, a nawet biografie znanych osób. Można także poszukać książek, które zostały zekranizowane, i zaproponować przeczytanie oryginału przed obejrzeniem filmu czy serialu.

Ważne jest, aby czytanie było postrzegane jako przyjemność, a nie obowiązek. Młodej osobie należy dać czas, aby sama odkryła, jak wiele przyjemności i korzyści może przynieść czytanie. Czytanie może rozwijać wyobraźnię, pozwala na wnikliwe zanurzenie się w historię, a także pozwala na refleksję i przemyślenie pewnych kwestii. Jeśli młoda osoba wciąż nie jest przekonana do czytania, można spróbować zaproponować audiobooki, które pozwalają na słuchanie książek podczas codziennych czynności, takich jak poranne bieganie czy sprzątanie pokoju. Audiobooki są świetnym sposobem na przyswojenie treści książki, gdy nie ma się czasu na tradycyjne czytanie.

Warto także podkreślić, że każda forma spędzania czasu ma swoje wady i zalety, a kluczem do dobrego wykorzystania czasu jest znalezienie odpowiedniej równowagi między różnymi zajęciami i formami rozrywki.

PS Ten prawdopodobnie pierwszy w Polsce felieton napisał dla nas ChatGPT —w odpowiedzi na pytania, które zadał nasz autor Dawid Kornaga.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: