artykuł

Rozdano Paszporty Polityki 2022 | W dziedzinie literatury wygrał Grzegorz Piątek

Po raz 30. wręczone zostały we wtorek Paszporty „Polityki”. Paszport za rok 2022 w dziedzinie literatury wygrał Grzegorz Piątek za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”.

Paszporty Polityki to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury, wyróżniających twórców z najróżniejszych dziedzin, w tym w dziedzinie kultury cyfrowej, a od dwóch lat także w dziedzinie kultury zdalnej.  

W tym roku w dziedzinie literatury na uwagę jury zasłużyli Urszula Honek, która „w „Białych nocach” tworzy świat, w którym jawa miesza się ze snem i wyobraźnią, a żywi z umarłymi, Grzegorz Piątek, autor książki „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” i Ishbel Szatrawska, której „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina” to – jak czytamy w nominacji – „brawurowy dramat, w którym autorka ze swobodą i odwagą gra konwencjami, miesza współczesność i przeszłość”.

Nagrodę otrzymał Grzegorz Piątek za „znakomitą opowieść o mieście, która stawia pytania o modernizację; za przekonującą dekonstrukcję mitu Miasta z Morza i Marzeń oraz całego polskiego międzywojnia”.

Laureat nie ukrywał wzruszenia: – Dziękuję nominującym, ponieważ jest to nagroda bardzo wyjątkowa, z tego powodu, że do niej nie da się zgłosić, trzeba być zauważonym, i dziękuję, że mnie zauważyliście – mówił Piątek.

Przeczytaj także:

W pozostałych kategoriach nagrody otrzymali: Jan Holoubek w kategorii „film”, Jakub Skrzywanek w kategorii „teatr”,  Anna i Jakub Górniccy (Outriders) w kategorii „kultura cyfrowa”, Agata Słowak w kategorii „sztuki wizualne”, Anna Sułkowska-Migoń w kategorii „muzyka poważna” i 1988 (Przemysław Jankowiak), w kategorii „muzyka popularna”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: