filmy wydarzenia

„The Silent Twins” wygrywa festiwal w Gdyni | Kto jeszcze otrzymał nagrody?

Film „The Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej otrzymał w tym roku Złote Lwy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przyznano też m.in. Złoty Pazur, nagrodę publiczności i wyróżnienia w kategorii filmów mikrobudżetowych.  

W tym roku obyła się już 47. edycja najważniejszego polskiego festiwalu filmowego. W Teatrze Muzycznym w Gdyni jury pod przewodnictwem Jerzego Domaradzkiego, przyznało nagrody polskim twórcom filmowym.

Wielką Nagrodę 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Złote Lwy” dla najlepszego filmu odebrały twórczynie obrazu „The Silent Twins”: reżyserka Agnieszka Smoczyńska oraz producentki Klaudia Śmieja-Rostworowska i Ewa Puszczyńska. Film opowiada prawdziwą historię June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które będąc dziećmi, umilkły dla świata zewnętrznego. Jednocześnie w odosobnieniu swojego pokoju prowadziły kreatywny dialog literacki. Z czasem ich relacja przerodziła się jednak w toksyczny związek – niebezpieczny zarówno dla nich, jak i dla ich otoczenia.

Nagroda „Srebrne Lwy” powędrowała w ręce reżysera Michała Kwiecińskiego oraz producentów Joanna Snochowskiej-Majer, Pawła Rzewskiego i Krystyny Świecy za film „Filip”.

Z kolei reżyser Xawery Żuławski otrzymał nagrodę „Złoty Pazur” za odwagę formy i treści w kategorii „inne spojrzenie” dla filmu „Apokawixa”. Nagrodzono też producentów: Annę Waśniewską-Gill i Krzysztofa Tereja.

„Platynowe Lwy”, nagrodę za całokształt twórczości ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odebrał reżyser Filip Bajon.

Nagrody indywidulane otrzymali m.in. Jacek Bławut za reżyserię filmu „Orzeł. Ostatni patrol”, Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak za scenariusz do filmu „Śubuk”, Beata Dzianowicz za debiut reżyserski lub drugi film za film „Strzępy”.

W kategoriach aktorskich nagrody otrzymali: Dorota Pomykała za główną rolę kobiecą w filmie „Kobieta na dachu”, Piotr Trojan za główną rolę męską w filmie „Johnny”, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Iluzja”, Grzegorz Przybył za drugoplanową rolę męską w filmie „Strzępy”. Martę Stalmierską nagrodzono za profesjonalny debiut aktorski w filmie „Johnny” i „Apokawixa”.

Nagrodę Publiczności przyznaną w wyniku głosowania widzów w kinach festiwalowych otrzymuje reżyser Daniel Jaroszek za film „Johnny”. To oparta na prawdziwej historii opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Gdy Patryk dostaje ją od ks. Jana Kaczkowskiego, nie podejrzewa nawet, jak odmieni to jego życie.

Podczas gali zakończenia 47. FPFF ogłoszono również zwycięzców dwóch pozostałych konkursów filmowych. I tak Jury Konkursu Filmów Mikrobudżetowych pod przewodnictwem Allana Starskiego przyznało nagrodę za najlepszy film w tej kategorii „za najbardziej spełniony debiut, za bezwstydnie romantyczny melodramat, film szczery i odważny” dla reżysera filmu „Słoń”, Kamila Krawczyckiego. Nagrodę specjalną otrzymał reżyser Filip Dzierżawski za „Obudź się”.

%d