artykuł

Jest wyrok w sprawie Żulczyka | Sąd umorzył postępowanie

Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył dziś sprawę Jakuba Żulczyka oskarżonego o rzekome znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy we wpisie na Facebooku.

W całej sprawie chodzi o post pisarza, komentujący fakt, że prezydent RP czeka z gratulacjami dla Joe Bidena do czasu nominacji przez Kolegium Elektorskie. Pisarz, jako absolwent american studies na Uniwersytecie Jagiellońskim uznał, że głosowanie elektorskie to czysta formalność i gratulacje należały się prezydentowi-elektowi w chwili ogłoszenia wyników wyborów. „Joe Biden jest 46. prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem” – stwierdził pisarz.

Sprawą zajęła się prokuratura, która oskarżyła Jakuba Żulczyka o zniesławienie głowy państwa. Proces zakończył się 5 stycznia, o czym Jakub Żulczyk poinformował w mediach społecznościowych, dziękując jednocześnie Michałowi Rusinkowi za ekspertyzę i stawienie się w sądzie w charakterze świadka, a także przytaczając treść swojej mowy końcowej.

Mówił w niej przede wszystkim o tym, że rzeczywiste niebezpieczeństwa, które niesie ze sobą precedens oskarżenia, wykraczają daleko poza osobę Andrzeja Dudy i „rozprawę nad intelektem prezydenta Dudy, oraz jego samodzielnością sprawowania władzy”.  Według Żulczyka znaczenie ma możliwość krytyki władzy, wyrażenia sprzeciwu. „Dla tej sprawy nie ma znaczenia, czy prezydent Duda jest mądry bardziej, lub mądry mniej. Znaczenie ma możliwość krytyki władzy, wyrażenia sprzeciwu” – pisze autor „Ślepnąc od świateł”.

„Co mamy zrobić, jeśli władza łamie nasze moralne standardy, jeśli przestaje się posługiwać kategoriami zdrowego rozsądku, tak jak to ma miejsce w przypadku relacji polsko-amerykańskich na przestrzeni ostatniego roku? Jakie mamy możliwości działania, gdy władza zachowuje się źle, głupio, gdy władza kłamie? Czy władza może nas pouczać w jaki sposób ją krytykować?” – pytał pisarz w mowie końcowej. Pisarz od początku nie przyznawał się do winy. Sąd przyjął argumentacje obrony i umorzył postępowanie karne. 

Przeczytaj także:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: