artykuł

Piotr Bojarski poleca na Święta | 5 książek z Historią w tle

Co pisarze polecają do czytania w czasie Świąt i w końcówce roku? Zobaczcie propozycje Piotra Bojarskiego, autora zarówno powieści, m.in. powieści „Kryptonim Posen”, „Mecz”, „Rache znaczy zemsta”, „Ściema”, „Cwaniaki”, „Na całego” jak i książek reportażowych, m.in. „1956. Przebudzeni” i „Fiedler. Głód świata”.

Moje propozycje będą zdominowane przez moją sympatię do historii, za co z góry przepraszam – mówi nam pisarz. – Pod choinkę polecam więc przede wszystkim:

Chris Niedenthal „Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił” (Marginesy). Piotr Bojarski: Autor w sugestywnych zdjęciach udokumentował powstanie „Solidarności” w 1980 roku, wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981, a później upadek komunizmu w 1989 roku. Z opisu okładkowego: Autobiografia fotografa i fotoreportera, którego zdjęcia stały się ikoniczne utrwaliły obraz przełomowych wydarzeń historycznych. Wydanie poszerzone o nowe wspomnienia i zdjęcia z ostatnich lat, między innymi z Open`era, Festiwalu Woodstock, przygotowań wystawy i albumu powstałych na zamówienie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, z manifestacji pod siedzibą Sądu Najwyższego, Sejmu i Pałacu Prezydenckiego, koncertów Rolling Stones i Chopinowskiego, a także z wycieczki na Białoruś i do Juraty.

Elżbieta Cherezińska „Odrodzone królestwo” (Wydawnictwo Zysk i S-ka). Piotr Bojarski: Ciąg dalszy tej samej, fascynującej opowieści o dźwiganiu Królestwa Polskiego w XIV wieku. Z opisu okładkowego: „Odrodzone Królestwo” to finałowa część pięciotomowego cyklu pod tym samym tytułem. Powieść przeprowadza nas przez świat średniowiecznych intryg od północnej Italii przez litewską Wielką Puszczę, krzyżackie zamki i wawelskie zbrojownie. Świat chrześcijański i pogański splatają się ze sobą jeszcze silniej, niż wcześniej. Walka z Zakonem wchodzi w decydującą fazę, a Elżbieta Cherezińska po raz kolejny udowadnia, że na polu bitwy czuje się równie dobrze, co w zamkowych komnatach. Wracają wątki i bohaterowie, znani z poprzednich tomów. Wszystkie tajemnice zostaną rozwikłane, misterne intrygi ujrzą światło dzienne, a nawet przypadkowe zdarzenia sprzed lat odegrają zaskakująco ważną rolę w wielkim finale cyklu.

Anne Applebaum „Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu” (Agora). Piotr Bojarski: Przenikliwe ostrzeżenie przed tym, co rozwija się również w Polsce. Z opisu okładkowego: Od Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii po Europę kontynentalną i nie tylko, liberalna demokracja jest zagrożona, a autorytaryzm rośnie w siłę. W „Zmierzchu demokracji” Anne Applebaum, wielokrotnie nagradzana historyczka komunizmu i badaczka współczesnej polityki, która jako jedna z pierwszych z grona amerykańskich dziennikarzy alarmowała o tendencjach antydemokratycznych na Zachodzie, wyjaśnia mechanizmy powstania autokracji i nacjonalizmu na gruncie nowoczesnych demokracji, tworząc analizę zmiany, która wstrząsa dzisiejszym światem.

Joanna Rolińska „Lato 1920” (Bellona). Piotr Bojarski: Niezwykły zapis dni kluczowych dla utrzymania się świeżo zdobytej niepodległości z perspektywy prasy warszawskiej. Z opisu okładkowego: Opowieść o warszawskiej ulicy roku 1920 – od 20 czerwca do 20 sierpnia. Tydzień po tygodniu, dzień po dniu. Strajki robotnicze, upał, drożyzna, premiery w teatrach i kabaretach, afery kryminalne i tajemnicza fala samobójstw. Letnie ogródki kawiarniane przy których przysiadają umundurowani już ochotnicy. Wreszcie apel Piłsudskiego, wielki zryw mobilizacyjny warszawiaków i uroczysty wymarsz pierwszych oddziałów. Wiece robotnicze i procesje błagalne. Na tym tle historie zwykłych ludzi i znacznych postaci zasłużonych dla miasta.

Szczepan Twardoch „Pokora” (Wydawnictwo Literackie). Piotr Bojarski: Jeszcze nie czytałem, ale znając wcześniejsze powieści autora i zapowiedzi tej najnowszej, polecam z czystym sumieniem. Z opisu okładkowego: Pożądanie, władza. uległość. Co stracisz podczas walki o godność? Epicka powieść o rewolucji, wojnie i miłości. 11 listopada 1918. Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. La Belle Époque umarła w okopach I wojny światowej. Stary świat się skończył, nowy rodzi się w bólach: na froncie zachodnim i podczas rewolucji, przetaczającej się przez pokonane Niemcy. Alois nie należał do starego świata, nie należy też do nowego. Syn górnika z Górnego Śląska, zrządzeniem losu wyrwany z proletariackiej rodziny, wszędzie spotyka się z pogardą, odrzuceniem i prześladowaniem. W świecie, który się skończył, nic nie jest prawdziwe. Pokora to porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.

Przeczytaj także:

%d bloggers like this: