artykuł

Radek Rak laureatem Nike 2020 | Za „Baśń o wężowym sercu”

– Lepiej piszę niż mówię – przekonywał Radek Rak, odbierając Nike za „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. I dodawał, że cieszy się z nagrodzenia książki, która jest przygodowa, fantastyczna. Nagrodę czytelników ”Gazety Wyborczej” otrzymała Joanna Gierak-Onoszko za „27 śmierci Toby’ego Obeda”.

W gali – która jak zawsze odbywała się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego – tym razem nie było widowni. Z powodu pandemii zaproszone zostało tylko wąskie grono, w tym nominowani do nagrody pisarze. Wszyscy bez wyjątku nosili maseczki, które zdejmowali tylko na czas wystąpień.

Nagrodę Nike 2020 otrzymała niezwykła „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, napisana przez Radka Raka, a wydana przez Powergraph. Autor dziękował m.in. swojej żonie, wydawcom oraz swojemu szefowi w… klinice weterynaryjnej.

To na poły realistyczna, na poły baśniowa, fantastyczna opowieść o przywódcy rabacji galicyjskiej. Z życia Jakóba (Jakuba) Szeli, Radek Rak czyni klechdę. Ale zanurzoną tyleż w magii, ile w prawdziwej krwi. Bierze bowiem historyczne zdarzenia i po mistrzowsku wywraca je na nice, przydając baśniowych atrybutów, nie odbierając przy tym wszakże niczego z ich autentycznego okrucieństwa.

Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej otrzymała Joanna Gierak-Onoszko za wstrząsający reportaż „27 śmierci Toby’ego Obeda” wydany przez Dowody Na Istnienie. To opowieść o okrucieństwie Kanadyjczyków wobec 150 tysięcy dzieci z rdzennej społeczności Pierwszych Narodów.

Ponadto do Nike nominowali byli w tym roku”

  • „Jaremianka” Agnieszki Daukszy
  • „Kiedy wybuchnie wojna. 1938, studium kryzysu” Piotra M. Majewskiego
  • „Pusty las” Moniki Sznajderman
  • „Płuczki” Pawła Piotra Reszki
  • „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filipa Zawady.
%d bloggers like this: