artykuł muzyka poezja

Zmarła Ewa Demarczyk | Wybitna wokalistka miała 79 lat

15 sierpnia zmarła Ewa Demarczyk, piosenkarka przez lata związana z Piwnicą Pod Baranami. Wybitna wokalistka miała 79 lat.

Ewa Demarczyk, fot. Jan Popłoński/Wikipedia

Zapamiętamy ją z takich piosenek jak „Karuzela z madonnami”, „Grande Valse Brillante”, „Czarne anioły” czy „Rebeka”. Obdarzona niepowtarzalnym głosem, sceniczna charyzmą, talentem interpretacyjnym Ewa Demarczyk jest uznawana za jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Doceniano ją także poza granicami – występowała m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii i USA, w tym na deskach nowojorskiej Carnegie Hall.

Karierę rozpoczęła w 1961 roku w studenckim kabarecie Akademii Medycznej w Krakowie o nazwie „Cyrulik”, skąd rok później przeszła do kabaretu Piwnica Pod Baranami”. W 1963 roku wystąpiła na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonała słynna „Karuzele z madonnami” (słowa Miron Białoszewski), „Czarne anioły” (słowa Wiesław Dymny) i „Taki pejzaż” (słowa Andrzej Szmidt) – wszystkie do muzyki Zygmunta Koniecznego. Za swój występ otrzymała nagrodę festiwalu. W 1964 roku na festiwalu w Sopocie zdobyła drugą nagrodę za piosenkę „Grand Valse Brillante” (słowa Julian Tuwim).

Współpracę z Piwnica Pod Baranami zakończyła w 1972 roku. Jej druga płyta, wydana w 1974 roku, zatytułowana „Ewa Demarczyk” zawierała m.in. piosenkę „Rebeka” (słowa Andrzej Włast, muzyka Zygmunt Białostocki).

W 2010 roku artystka otrzymała nagrodę Fryderyka za całokształt twórczości.

%d bloggers like this: