artykuł

Nie żyje Alan Parker | Reżyser „Midnight Express”, „Sławy” i „Ptaśka” miał 76 lat

Zmarł Alan Parker. Reżyser takich dzieł jak „Midnight Express”, „Sława” „Pink Floyd The Wall”, „Ptasiek” czy „Evita” miał 76 lat.

Alan Parker, fot. Lisa Moran Parker/Wikipedia

Parker był nie tylko reżyserem, ale także producentem, pisarzem i aktorem. W 2002 roku otrzymał z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki, w 2013 roku został uhonorowany BAFTA Fellowship – najwyższym wyróżnieniem brytyjskiej akademii filmowej.

Był reżyserem m.in. filmu „Bugsy Malone”, który przyniósł mu nagrodę BAFTA za najlepszy scenariusz oryginalny i nominacje do Złotej Palmy w Cannes. Nakręcił także film o wstrząsających doświadczeniach młodego Amerykanina z tureckim systemem więziennym „Midnight Express”, musical „Fame”, słynną „Ścianę” (Pink Floyd The Wall). Za realizację dramatu wojennego „Ptasiek” według powieści Williama Whartona otrzymał Grand Prix w Cannes i nagrodę publiczności na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

Inne jego dzieła były niemniej sławne i nagradzane – to m.in. „Harry Angel” z Robertem de Niro, „Missisipi w ogniu” z Willemem Dafoe, „Evita” z Antonio Banderasem i Madonną. Dramat Prochy Angeli” przyniósł mu nagrodę na festiwalu w Karlowych Warach, a „Życie za życie” z Kevinem Spacey i Kate Winslet nominowano do Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu na festiwalu w Berlinie.

Reżyser zmarł 31 lipca w Londynie.

%d