artykuł muzyka

Zmarł Krzysztof Penderecki | Wybitny kompozytor miał 86 lat

Zmarł wybitny kompozytor, dyrygent, pedagog Krzysztof Penderecki. Autor „Pasji według św. Łukasza”, „Polskiego Requiem” i „Diabłów z Loudun” miał 86 lat.

Krzysztof Penderecki, fot. Akumiszcza, CC BY 3.0/Wikipedia

W 2012 roku dziennik „The Giuardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem” (arguably Poland’s greatest living composer). Skomponował opery: Diabły z Loudun” z własnym librettem na podstawie prozy Aldousa Huxleya, „Paradise Lost”, na podstawie poematu Johna Miltona, „Czarna maska”, na podstawie dramatu Gerharta Hauptmanna i „Ubu Rex”, na podstawie dramatiu „Ubu Roi” (Ubu Król) Alfreda Jarry’ego.

Krzysztof Penderecki jest tez autorem symfonii, koncertów instrumentalnych, opraw chóralnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Jego najbardziej znane utwory to „Ofiarom Hiroszimy – Tren”, „Pasja według św. Łukasza” III Symfonia i „Polskie Requiem”. Po raz pierwszy zdobył rozgłos w 1959 roku po premierowym wykonaniu utworów „Strofy”, „Emanacje” oraz „Psalmy Dawida” na festiwalu Warszawska Jesień.

Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Dzikość serca” Davida Lyncha, „Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna, „Katyń” Andrzeja Wajdy” czy „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese.

Penderecki otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym czterokrotnie Nagrodę Grammy.

Kompozytor zmarł po długiej chorobie.

%d bloggers like this: