artykuł

Ołeh Sencow jest wolny | Ukraiński reżyser i pisarz wrócił do kraju

Ołeh Sencow, ukraiński reżyser, scenarzysta, pisarz aresztowany za udział w Euromajdanie, jest wolny. Jest jednym z byłych więźniów, których wymieniły dziś Rosja i Ukraina.

Ołeh Sencow, fot. Antonymon, Wikipedia

Dla świata kultury to ważna wiadomość. Hasło #freeSentsov pojawiało się podczas każdej międzynarodowej gali festiwalowej, m.in. podczas wręczania Europejskich Nagród Filmowych, a nawet podczas gali polskich Orłów.

Ołeh Secow jest ukraińskim reżyserem filmowym, prozaikiem, scenarzysta oraz aktywistą społecznym. W 2012 roku zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie filmem „Gaamer”. Aresztowano go po tym jak w 2014 r. protestował – obok tysięcy Ukraińców – na Placu Niepodległości w Kijowie przeciwko aneksji przez Rosję ukraińskiego Krymu. Skazano go za terroryzm na dwadzieścia lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i od tej pory przebywał w miejscowości Łabytnangi, 2 tys. kilometrów od Moskwy. Na znak protestu reżyser – ktory nigdy nie przyznał się do winy – prowadził przez ponad 140 dni strajk głodowy.

Hołd dla Ołeha Sencowa podczas wręczenia Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu w 2016 roku, fot. kadr z relacji filmowej

25 października 2018 roku posłowie do Parlamentu Europejskiego przyznali ukraińskiemu twórcy Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli. 

Wraz z Sencowem Ukrainie przekazani zostali marynarze zatrzymani przez Rosje w Cieśninie Kerczeńskiej.

%d bloggers like this: