artykuł filmy seriale

Siedem klasycznych powieści, które (znowu) trafią na ekrany | Premiera już w 2020 roku

Harrison Ford, Armie Hammer, Elizabeth Moss, Colin Firth, Kenneth Branagh, Zendaya i Timothée Chalamet – to tylko niektóre gwiazdy, jakie zobaczymy w przyszłym roku w ekranizacjach takich klasycznych bestsellerów jak „Zew krwi”, „Nowy wspaniały świat”, „Śmierć na Nilu” „Rebeka” czy „Diuna”.

Dla miłośników ekranizacji klasyki literackiej rok 2020 zapowiada się naprawdę dobrze. Wybraliśmy siedem z nich, opartych na nieśmiertelnych dziełach, które wyszły spod piór takich pisarzy jak Herbert George Wells, Aldous Huxley, Agatha Christie, Daphne du Maurier, Jack London, Agatha Christie i Frank Herbert. Wszystkie one były już wcześniej filmowane, ale nieraz od poprzedniej ekranizacji minęło kilkadziesiąt lat.  

„Niewidzialny człowiek” Herberta George’a Wellsa ukazał się w 1897 roku. To opowieść o perypetiach szalonego naukowca Griffina, który pod wpływem swoich odkryć staje się niewidzialny. Próbuje kontynuować swoje badania, lecz popada w konflikt z prawem i zmuszony zostaje do ucieczki. Powieść została po raz pierwszy zekranizowana w 1933 roku, a w główną rolę wcielił się Claude Rains. Potem przewodni motyw powieści powracał dość często w dziełach popkultury. W najnowszej wersji, reżyserowanej przez Leigh Whannella główna rola przypadnie kobiecie. Jak czytamy na portalu IMDB.com grana przez Elisabeth Moss (gwiazdę „Opowieści podręcznej”) Cecilia otrzymuje wiadomość o samobójstwie swojego byłego chłopaka. Po tym ciosie zaczyna odbudowywać swoje życie, jednak ma wciąż poczucie, że jej zmarły partner nie jest tak naprawdę martwy. Premiera w marcu.

Elisabeth Moss w „Opowieści podręcznej”, fot. HBO/materiały prasowe

„Zew krwi” Jacka Londona został wydany w 1903 roku. Przedstawia przygody psa Bucka, mieszańca barnardyna i owczarka szkockiego, który musi sobie radzić w trudnych warunkach  Alaski. Wychowany w ciepłej Santa Clarze w Kalifornii, zostaje skradziony i wysłany do Seattle. Od tej chwili przechodzi z rąk do rąk. Ekranizacja powieści pojawiła się na ekranach w 1935 roku, a jedna z kluczowych postaci, Jacka Thorntona, zagrał Clark Gable. W filmie z 1997 roku postać te zagrał Rutger Hauer, z kolei w  ekranizacji z 2009 roku pojawili się Christopher Lloyd („Powrót do przyszłości”), Veronica Cartwright („Zabójcze umysły”) i Christopher Dempsey („Posłańcy”). W najnowszej wersji filmowej role Thorntona zagra sam Harrison Ford, a obok niego wystąpią Karen Gillan („Avengers. Koniec gry”), Bradley Whitford („Opowieść podręcznej”) i Dan Stevens („Legion”). 

Harrison Ford na planie filmu „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki”, fot. John Griffiths, CC BY-SA 2.0, Wikipedia

„Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Hodgson Burnett została wydana w 1924 roku. To klasyka literatury dla dzieci. Główną bohaterką powieści jest Mary Lennox, która przyszła na świat w Indiach. Gdy miała dziesięć lat, jej rodzice zmarli podczas epidemii cholery, a opiekę nad dziewczynką przejął wuj Archibald Craven. Dziewczynka pojechała do Anglii, do położonej na wrzosowiskach posiadłości wuja. Pałacowe tereny kryją tajemnicę – otoczony wysokim murem, zamknięty ogród. Towarzyszem w odkrywaniu sekretu ogrodu stanie się dla Mary Colin Craven, syn jej wuja, nieruszający się z łóżka hipochondryczny chłopiec. Powieść ekranizowana była wielokrotnie. W 1949 roku zagrali w nim Margaret O’Brien i Dean Stockwell, w 1993 roku film na podstawie książki nakręciła Agnieszka Holland, a na ekranie zobaczyliśmy m.in. Maggie Smith i Irene Jacob. W najnowszej wersji zobaczymy Julie Walters („Harry Potter”) oraz Colina Firtha („Mamma Mia!”, „Kingsman”, „Dziennik Bridget Jones, „Samotny mężczyzna”, „Jak zostać królem”), który już raz zagrał w „Tajemniczym ogrodzie” – w 1987 roku zagrał dorosłego Colina, tym razem wcieli się w role jego wuja, Lorda Archibalda Cravena.

Colin Firth w filmie „Jak zostać królem”, fot. materiały prasowe

„Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya to klasyka antyutopii z 1931 roku. Tak pisaliśmy o tej książce: Świat w roku 632 (AF) to Republika Światowa rządzona przez wyselekcjonowaną grupkę zarządów świata, bez wojen, chorób, starości, własności, emocji i odczuć. Świat bez strajków, postulatów, wieców, związków zawodowych, marszów z wieszakami, marszów czarnych, narodowych, pochodów i procesji. Rzeczywistość bez przemocy i emocji, bez matek, ojców, synów i córek, bez rodziny. Świat kilku alf dwa plus, które rządzą innymi kastami: minus i plus alfami, betami, gammami, deltami i epsilonami. Świat gdzie każdy jest odpowiednio dostosowany do swojej, z góry mu przypisanej, roli  i już od butli płodowej wie, co ma lubić i co ma mu sprawiać przyjemność oraz co najważniejsze – nie oczekuje żadnych zmian, żadnych obcych, innych. Więcej, jest wrogo do nich nastawiony, wręcz nie jest w stanie ich zaakceptować. Powieść zekranizowano w 1980 roku z Budem Cortem w głównej roli i w 1998 roku z Peterem Gallagherem. Tym razem czeka nas serial, a w głównych rolach zobaczymy Harry’ego Loyda („Gra o tron”, „Odpowiednik”), Demi Moore i Aldena Ehrenreiha („Han Solo. Gwiezdne Wojny – historie”).

Alden Ehrenreih w filmie „Han Solo. Gwiezdne Wojny – historie”, fot. materiały prasowe

„Śmierć na Nilu” – klasyczny kryminał Agathy Christie ukazał się w 1937 roku. Jej bohaterem jest słynny detektyw Herkules Poirot, który wybiera się na rejs po Nilu ekskluzywnym statkiem wycieczkowym. Tym samym statkiem płynie m.in. znana młoda milionerka Linnet Doyle ze swym świeżo poślubionym mężem, Simonem. Wkrótce kobieta zostaje znaleziona w swojej kajucie z przestrzeloną głową. Te powieść sfilmowano w 1978 roku z Davidem Nivenem w głównej roli, a potem także w 2004 roku, gdzie w role Poirota wcielił się David Suchet. Tym razem za ekranizacje zabrał się Kenneth Branagh, który kontynuuje przygodę z belgijskim detektywem po zekranizowaniu w 2017 roku „Morderstwa w Orient Expressie”. Film spotkał się z mieszanymi odczuciami widzów i krytyków, ale przyniósł spore zyski, m.in. dzięki udziałowi prawdziwych gwiazd. Tym razem obok Branagha na ekranie zobaczymy Gal Gadot (Wonder Woman), Armiego Hammera (Social Network, Tamte dni, tamte noce) i Annette Bening (American Beauty).

„Rebeka” to powieść Daphne du Maurier, wydana w 1938 roku, zyskując od razu rangę bestsellera. Nieznana z imienia narratorka opisuje wydarzenia, które zaszły, gdy była młodą dziewczyną i pracowała jako dama do towarzystwa bogatej Amerykanki, pani van Hopper. Znalazła się wtedy w Monte Carlo, gdzie poznała Maxima de Wintera i poślubiła go po krótkiej znajomości. Cieniem na  życiu kobiety stają wszechobecne w nowym domu wspomnienia po byłej zonie Wintera, tragicznie zmarłej Rebece. Powieść została sfilmowana już w 1944 roku, a główne role zagrali Laurence Oliver, Joan Fontaine i George Sanders. Za kamera stanął sam Alfred Hitchcock. Tym razem zagrają Armie Hammer i Lily James („Mamma Mia. Here We Go Again”), a za produkcję odpowiada Netflix.

Lily James w filmie „Mamma Mia. Here We Go Again”, fot. materiały prasowe

„Diuna” Franka Herberta to klasyka literatury science-fiction. Ukazała się w 1965 roku, choć w Polsce dopiero w dwadzieścia lat później. Uhonorowana została najważniejszymi nagrodami branżowymi – Hugo i Nebula i doczekała się kilkunastotomowej kontynuacji – zarówno spod pióra Herberta, jak i jego syna (razem z Kevinem J. Andersonem). To mroczna opowieść o kulisach władzy, rozgrywająca się na nieprzyjaznej planecie Arrakis, zwanej Diuną. Znajdują się na niej złoża melanżu – substancji umożliwiającej podróże kosmiczne. Powstawanie melanżu związane jest z cyklem życiowym olbrzymich pustynnych czerwi, żyjących tylko na Arrakis. Diuna zostaje oddana w lenno rodowi Atrydów, jednak w wyniku zamachu ginie ojciec roku, a jego syn, Paul, zmuszony zostaje do walki o przeżycie w starciu z wrogim rodem Harkonnenów. Powieść została zekranizowana dwukrotnie. W 1984 roku podjął się tego sam David Lynch, który w głównych rolach postanowił obsadzić Kyle’a MacLachlana jako Paula, a także Jürgena Prochnowa i Stinga. W serialu z 2000 roku wystąpili Alec Newman, William Hurt i saskia Reeves. W najnowszej wersji, za reżyserię której odpowiada Denis Villeneuve („Blade Runner 2049”), Paula zagra Timothée Chalamet („Tamte dni, tamte noce”), Jason Momoa („Aquaman”) zagra Duncana Idaho, Zendaya („Euforia” wcieli się w role Chani, barona Harkonnena zagra Stellan Skarsgård, pojawią się też Dave Bautista („Spectre”), Oscar Isaac („Gwiezdne Wojny. Przebudzenie Mocy”), Javier bardem („Skyfall”) i Rebecca Fergusson („Mission Impossibble. Fallout”). Premiera w listopadzie 2020 roku.

Timothée Chalamet w filmie „Tamte dni, tamte noce”, fot. materiały prasowe

%d bloggers like this: