artykuł

Nicolas Mathieu z Prix Goncourt | Nagrodzono go za powieść „Leurs enfants après eux”

Najważniejsza francuska nagroda literacka przyznawana za prozę – Prix Goncourt – powędrowała w tym roku do Nicolasa Mathieu za powieść „Leurs enfants après eux”. To zarazem polityczny fresk i powieść o dorastaniu.

 

Powieść rozpoczyna się w sierpniu 1992 roku, gdzieś na wschodzie Francji. Pewnego gorącego popołudnie odpoczywający nad jeziorem czternastoletni Anthony postanawia wraz z kuzynem ukraść kajak i zobaczyć, co dzieje się po drugiej stronie, na słynnej plaży nudystów. Dla chłopaka okaże się to czasem pierwszej miłości i początek dramatu, który naznaczy jego życie. „Leurs enfants après eux” (A ich dzieci po nich) to powieść o dorastaniu, to też polityczna narracja młodego człowieka, który musi odnaleźć drogę w świecie, który umiera.

Nagroda Goncourtów  (Prix Goncourt) to nagroda, którą w 1896 w swoim testamencie ufundował francuski pisarz Edmond dr Gouncourt. Pierwszy raz została wręczona 21 grudnia 1903 roku. Przyznawana jest najlepszemu w danym roku utworowi prozaicznemu (zwykle powieści).

%d bloggers like this: