artykuł nasz patronat wydarzenia

Nadciąga Poznański Festiwal Kryminału Granda | Pod naszym patronatem

Nadciąga Poznański Festiwal Kryminału Granda. Święto miłośników literatury kryminalnej odbędzie się w dniach 22-24 września. Objęliśmy wydarzenie naszym patronatem.

To już dziewiąta edycja Festiwalu, który na trwałe wpisał się w kalendarz najważniejszych literackich wydarzeń w Polsce. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „W sieci”. Kogo spotkamy? W gronie pisarzy pojawią się prawdziwe gwiazdy kryminału, ale nie tylko. W piątkowy wieczór gościem wydarzenia będzie Szymon Jadczak, reporter i dziennikarz śledczy. Spotkanie pod tytułem „Nie interesuj się!” poprowadzą Małgorzata Sikorska i Jan Koprowski.

Także w piątek na scenie Grandy spotkać będzie można Joannę Opiat-Bojarską, a także Agnieszkę Pietrzyk, Marka Stelara i Marcela Mossa. Tego samego dnia odbędą się też wykłady. Pierwszy, dotyczący roli technologii w pracy detektywa poprowadzi właściciel firmy Europejskie Biuro Operacyjne, drugi – o kompetencjach detektywa prowadzi właściciel Europejskiego Biura Detektywistyki i Bezpieczeństwa.

Retro, spojlery, premiery i PJM

Sobota to prawdziwy wysyp literackich gwiazd. Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem, Tomaszem Duszyńskim i Mariuszem Czubajem – o kryminale retro – poprowadzi Przemysław Poznański z Zupełnie Innej Opowieści. Tego dnia spotkać będzie można też Izabelę Janiszewską, Annę Potyrę, Mieczysława Gorzkę oraz Jędrzeja Pasierskiego, a także Marcina Falińskiego i Rafała Barnasia. Tego dnia czeka nas też festiwalowa nowość: „Wielki spojler”, czyli spotkanie z Wojciechem Chmielarzem i Robertem Małeckim, podczas którego nie obowiązują zasady rozmawiania o kryminale bez zdradzania, kto zabił.

Sobota to także spotkanie z Maciejem Siembiedą, a wieczorem – Gala Premier, podczas której nowe powieści zaprezentują Jedrzej Pasierski, Weronika Mathia, Agnieszka Płoszaj, Sara Antczak, Przemysław Kowalewski, Mieczysław Gorzka, Tomasz Duszyński, Magdalena Stachula, Ryszard Ćwirlej i Krzysztof A. Zajas. Galę prowadzi Dariusz Milejczak.

W sobotę, ale nie na scenie głównej, tylko w Sali Owalnej DS Hanka odbędą się warsztaty „Kryminalne Zagadki PJM”. Będzie się można dowiedzieć, w jaki sposób nawiązać kontakt z osobą Głuchą, a nawet poznać kilka wyrazów w polskim języku migowym, które są związane z tematyką kryminalną. Warsztaty zwieńczy wspólna gra Mafia, w której w praktyce będzie można wykorzystać nabyte w czasie warsztatu umiejętności. Tego dnia będzie też można wziąć udział w wykładzie i warsztatach „Scenariusz na życie – prewencja samobójstw”.

Chaos, Lasse, Maja i slam

Niedziela to m.in. spotkanie dla najmłodszych z Markiem Stelarem, autorem serii dla dzieci „Chaos i spółka na tropie!” oraz premiera książki „tajemnica maskarady” Martina Widmarka i Heleny Willis. Duzi i mali miłośnicy książek detektywistycznych o przygodach Lassego i Mai będą mogli posłuchać fragmentów premierowej książki i wziąć udział w warsztatach. W czasie zajęć będą mogli sprawdzać swoje odciski palców, układać ilustracje oraz tworzyć okładki.

W niedzielę na Grandzie nie powinno też zabraknąć miłośników twórczości Anny Rozenberg, Anny Kańtoch i Krzysztofa A. Zajasa. A po południu – miłośników poezji! Po raz pierwszy bowiem na Festiwalu obędzie się Kryminalny Slam Poetycki, zorganizowany przez Fundację KulturAkcja. Przez cały czas trwania festiwalu odbywać się będą lubiane przez uczestników też Stacje Sensacje.

Udział w festiwalu jest jak zwykle bezpłatny, jednak na niektóre atrakcje potrzebne będą bilety, albo zapisy. Festiwal obywa się w Domu Studenckim HANKA, Al. Niepodległości 26, w Poznaniu. Cały program dostępny na stronie organizatora.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: