artykuł

Nowa książka Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo | „Pan Wyrazisty” w styczniu

W styczniu ukaże się nowa książka duetu Olga Tokarczuk i Joanna Concejo. „Pan Wyrazisty” to opowieść o czasach, w których przyszło nam żyć. Czasach z rozbuchanym „ja”.

Duet stworzył już razem książkę „Zagubiona dusza” (2017). Była to pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówiła nie tylko słowami, ale i także obrazami autorstwa Joanny Concejo. „Pan Wyrazisty” jest powrotem do tej formy wypowiedzi.

O czym będzie nowa książka? Jak czytamy na stronie wydawcy, w swojej nowej opowieści Olga Tokarczuk i Joanna Concejo zabierają nas w fikcyjny świat, do złudzenia przypominający czasy, w których przypadło nam żyć – z rozbuchanym „ja”, natręctwem autoprezentacji, kultem młodości, imperatywem szczęścia i obsesją lansu. Czy wyjdziemy z tego świata cało?

Dalej w notce wydawnictwa czytamy: Twarz Pana Wyrazistego natychmiast zapada w pamięć. Jest rozpoznawany błyskawicznie – wystarczy, że pojawi się na ulicy i wszyscy z daleka się do niego uśmiechają. Kiedyś zagrał nawet w reklamie – gratulowano mu sukcesu i chwalono, że jego twarz tak dobrze sprzedała produkt.

Pan Wyrazisty bardzo podoba się sam sobie. Kupił supertelefon i z upodobaniem robi tysiące selfie. Jego niepoliczalne wizerunki wędrują po sieci. Pewnego dnia staje jednak przed lustrem i z przerażeniem zauważa, że jego rysy się zatarły, a twarz stała się rozmytą plamą. Z każdym kolejnym zdjęciem blednie wyrazistość Pana Wyrazistego.

Czy Pan Wyrazisty odzyska swój utracony skarb – nieskazitelnie piękną twarz? Czy ci, których spotka w mrocznych zakamarkach dzielnicy na przedmieściu pomogą mu znaleźć rozwiązanie? Czy świat będzie na powrót go podziwiał, a on sam będzie znowu dla siebie jedyny i wyjątkowy?

Premiera książki 25 stycznia 2023 roku. Książkę wyda wydawnictwo Format.

Czytaj także:

%d bloggers like this: