artykuł

Serhij Żadan spotka się z polskimi czytelnikami | Warszawa, Kraków, Lublin

Serhij Żadan, ukraiński pisarz i poeta, autor „Internatu”, spotka się w tym miesiącu z czytelnikami w Warszawie, Krakowie i Lublinie. Podczas spotkań prowadzona będzie zbiórka na rzecz pomocy dla Charkowa.

Żadan, grafika na podstawie fot. Facebook.com/Serhiy.Zhadan

Żadan to znany ukraiński pisarz, poeta, eseista, tłumacz i aktywista, członek punkowego zespołu Żadan i Psy. Po polsku ukazały się jego tomiki wierszy Historia kultury początku stulecia, Drohobycz, Etiopia i Antena oraz siedem powieści: Big Mac, Depeche Mode, Anarchy in the UKR, Hymn demokratycznej młodzieży, Woroszyłowgrad, Mezopotamia i Internat. Jest laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, nagrody Mosty Berlina, Nagrody literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego, Nagrody im. Hannah Arendt i wielu innych wyróżnień. W maju br. otrzymał tytuł „Człowieka roku” przyznawany przez „Gazetę Wyborczą”, zaś Polska Akademia Nauk zgłosiła go do Literackiej Nagrody Nobla.

Autor już 17 sierpnia o godz. 19 spotka się z czytelnikami w Warszawie, na scenie na pl. Defilad. Rozmowę poprowadzi Marek Radziwon. Kolejne spotkanie odbędzie się w Krakowie, 18 sierpnia o godz.18 w Pałacu Potockich. Zainteresowanych uczestnictwem w spotkaniu na żywo, prosimy o pobranie bezpłatnych wejściówek dostępnych na stronie  https://kbfbilety.krakow.pl, w aplikacji KBF: PLUS oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków. Dystrybucja wejściówek rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 12.00. W trakcie wydarzenia będzie można nabyć książki autora wydane nakładem Wydawnictwa Czarne, po spotkaniu odbędzie się podpisywanie książek. Trzecie spotkanie odbędzie się w sobotę 20 sierpnia o godz. 17 w ramach cyklu “Kultura Enter”, w klasztorze oo. Dominikanów (ul. Złota 9) w Lublinie.

Żadan mieszka w Charkowie, gdzie od początku wojny angażuje się w obronę miasta i pomoc jego mieszkańcom. Podczas wszystkich trzech spotkań, za pośrednictwem Stowarzyszenia Czajnia, prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rzecz pomocy dla Charkowa. Będzie również możliwość kupienia książek autora.

%d