In Memoriam

Zmarł Daniel Passent | Felietonista i tłumacz miał 83 lata

W wieku 83 lat zmarł Daniel Passent, dziennikarz, felietonista, tłumacz, satyryk. „Serce pęka” – napisała redakcja „Polityki”, w której publikował od kilkudziesięciu lat.

Danoel Passent, grafika na podstawie fot. Fryta from Strzegom/Wikimedia Commons

Daniel Passent urodził się 28 kwietnia 1938 roku. Jego rodzice zginęli w 1944, ukrywając się w okolicach warszawy, gdzie zostali rozpoznani jako Żydzi przez dwóch Polaków i zatrzymani podczas przejazdu kolejką podmiejską na linii otwockiej.

Swoje przeżycia wojenne Daniel Passent tak podsumował w jednym z felietonów: mnie ocalili Polacy i Żydzi, a moich rodziców zdradzili Polacy; jedni i drudzy byli obywatelami państwa polskiego.

Działalność dziennikarską rozpoczął w 1956 w „Sztandarze Młodych” jako student Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1959 był związany z tygodnikiem „Polityka”, m.in. jako korespondent podczas wojny wietnamskiej, a od lat jako stały felietonista.

Wszedł do historii światowego dziennikarstwa, gdy na początku lat 60. zdobył prawo do publikacji pamiętników Adolfa Eichmanna, zbrodniarza hitlerowskiego, odpowiedzialnego za zagładę Żydów. Dzięki temu „Polityka” była jednym z dwóch pism na świecie, które jako pierwsze je opublikowały.

Współpracował z prowadzonym przez Jana Pietrzaka kabaretem „Pod Egidą”, z drugiej strony w latach 80. bronił na łamach tygodnika decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego.

W wolnej Polsce, w latach 1996-2002 pełnił funkcję polskiego ambasadora w Chile.

Prywatnie daniel Passent był przez wiele lat z poetką Agnieszką Osiecką.

Tygodnik „Polityka” pożegnał go w mediach społecznościowych słowami: Drodzy Czytelnicy, z ogromnym żalem informujemy, że zmarł Daniel Passent, autor przez całe życie związany z tygodnikiem „Polityka”, felietonista, bloger, nasz Kolega. Niewymownie nam przykro o tym pisać, serce pęka.

%d bloggers like this: