artykuł

Wydawnictwo Poznańskie polskim wydawcą Gurnaha | „Afterlives” już w przyszłym roku

Wydawnictwo Poznańskie poinformowało, że będzie polskim wydawcą książek Abdulrazaka Gurnaha, tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla.

Jak możemy przeczytać na Facebooku wydawnictwa, pierwszą powieścią tego pisarza, wydaną po polsku, będzie „Afterlives”. Książka ukaże się w 2022 roku.

„Afterlives” to najnowsza powieść noblisty, wydana w 2020 roku. Jej fabuła osadzona jest w kontekście powstania Maji Maji i podąża za czterema bohaterami mieszkającymi w okupowanej przez Niemców Afryce Wschodniej. Czas akcji to początek XX wieku. Powieść zebrała pozytywne recenzje. Chwalono m.in. fakt, że książka opisuje pokoleniowe skutki kolonializmu i wojny, pokazuje też psychologicznie skomplikowane relacje między postaciami.

Abdulrazak Gurnah urodził się w 1948 roku na Zanzibarze. W 1968 przybył jednak jako uchodźca do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia. I już na Wyspach pozostał. Do czasu przejścia na emeryturę był profesorem literatury angielskiej i postkolonialnej na Uniwersytecie Kent w Canterbury. Zajmował się kolonializmem, zwłaszcza w odniesieniu do Afryki, Karaibów i Indii.

Wydał między innymi powieści „Memory of Departure” (1987), „Pilgrims Way” (1988), „Dottie” (1990), Paradiise (krótka lista Bookera, 1994), „Admitring Silence” (1966), „By the Sea” (długa lista Bookera, 2001), „Desertion” (2005) i „The Las Gift” (2011). W swoich utworach porusza kwestie emigracji, znane z własnego doświadczenia.

%d bloggers like this: