wideo wywiad

Grzegorz Kapla o „Obliczach śmierci” | Rozmawia Jakub Hinc

Wydaje mi się, że w wielu kulturach łatwiej jest umierać, niż nam tutaj. Bo my nie umiemy się pożegnać, nie umiemy tym, których kochamy, pozwolić odejść. Inni potrafią – mówi Grzegorz Kapla, podróżnik, dziennikarz, pisarz, autor książki „Oblicza śmierci” (Skarpa Warszawska). Rozmawia Jakub Hinc.

Kapla – dziennikarz, podróżnik i pisarz – zafundował nam tu rajd przez sześć kontynentów w poszukiwaniu śmierci. Rajd, który przypomina jazdę na roller coasterze, gdzie przy każdej kolejnej nawrotce czeka zupełnie inne oblicze Kostuchy. Ale przy tym zawsze takie samo.

Kapla zaczyna swoją narrację od bogatej w symbolikę opowieści o Śmierci, którą pewien ubogi krawiec postanowił wziąć na chrzestną swojego syna. Rozbierając tę przypowieść na części, można doszukiwać się jej wielu różnych znaczeń, ale na plan pierwszy wysuwa się „demokratyczny” charakter Kostuchy. Ale jest też w przypowieści morał. Nie da się śmierci oszukać.

Przypomniało mi to pewną inną opowieść. O Śmierci, która spotkała na targu w Stambule pewnego kupca, a ten, przerażony, że przyszła po niego, zaraz po tym nieoczekiwanym spotkaniu wsiadł na statek i uciekł do Kairu. I gdy pewien, że oszukał Śmierć spacerował po medynie w stolicy Egiptu, znowu ją spotkał, a ta ucieszyła się na jego widok, bo miała go ze sobą zabrać właśnie w tym mieście i była zaskoczona tym, że wcześniej widziała go nad Bosforem.

Ta książkowa podróż w czasie i przestrzeni, ma w sobie zarówno pierwiastek fascynacji autora śmiercią, jak i strachu przed nią. Obawy, o to czy coś na nas czeka po śmierci? Czy jest życie pozagrobowe? A jeśli jest, to jakie ono jest? Ale podróż tę warto potraktować też jako osobiste spotkanie ze Śmiercią, co paradoksalnie po lekturze tej książki nie będzie już budziło zdumienia ani zażenowania.

%d bloggers like this: