artykuł wydarzenia

Wystartował festiwal Afera Kryminalna | Pod naszym patronatem

Od dziś aż do 23 listopada potrwa 10. edycja festiwalu Afera Kryminalna, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku oraz Wydawnictwo Oficynka. Tym razem wszystkie wydarzenia odbędą się w internecie.

Czy twórcy kryminałów i thrillerów psychologicznych się boją? Jak rodzą się pomysły na książki? Jakie stosują sztuczki? O czym marzą? To tylko niektóre pytania, na które otrzymacie odpowiedź podczas dziesiątej odsłony Afery Kryminalnej.

– Jaka jest Magda Stachula? Groźna, ubrana na czarno jak na zdjęciach na okładkach książek czy uśmiechnięta, w kolorowych strojach jak w mediach społecznościowych? – pytaliśmy podczas jednej z rozmów, które nagraliśmy przygotowując się do internetowej odsłony Afery Kryminalnej. Festiwalu, który od dziesięciu lat organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz gdańskie Wydawnictwo Oficynka.

– Gorset pisarza powieści kryminalnych trochę mi przeszkadza – przekonywał Mariusz Czubaj. – Nie jestem od tego, żeby swojemu bohaterowi matkować czy ojcować.

– Pisząc książki, których fabuła osadzona jest w latach 80-tych, trzeba być czujnym – dzielił się doświadczeniem Michał Larek. – Łatwo użyć niewłaściwych słów. Czytelnik zwrócił mi uwagę, że w tamtych czasach nie używano słowa „sorry”, którego użyłem w książce.

Kryminalna śmietanka

Wśród zaproszonych gości wspomniana mistrzyni thrillerów psychologicznych Magda Stachula. Dinozaur kryminałów, jak sam o sobie powiedział w rozmowie z nami Mariusz Czubaj. Kobieta od kryminałów z humorem Olga Rudnicka. Igor Brejdygant, autor m.in. powieści i scenarzysta serialu „Szadź”, który w tej chwili można oglądać w TVN. Maciej Siembieda autor powieści sensacyjnych opartych na wydarzeniach historycznych. Marek Krajewski legenda polskiego kryminału, czy Tomasz Białkowski, autor wielu mocnych powieści i Michał Larek, dziennikarz, pisarz, a jeszcze niedawno także wykładowca, który połączył w książkach trzy, a może nawet więcej światów.

Prześwietlamy pisarzy

– W tych covidowych czasach musieliśmy podjąć trudną decyzję – mówi Marcin Dybuk, kierownik biura promocji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. – Widząc co się dzieje „za oknem” przenieśliśmy festiwal do Internetu. Przygotowaliśmy rozmowy z mistrzami polskiego kryminału. Opowiadają nie tylko o powieściach, ale także o sobie. Zależało nam, aby ich lepiej poznać. Przez miesiąc, od 29 października 2020 roku, w każdy czwartek i poniedziałek będzie premiera rozmowy z wyżej wymienionymi gośćmi.

Warto podkreślić, że rozmowy z pisarzami prowadzą między innymi doświadczone dziennikarki: Ryszarda Wojciechowska z „Dziennika Bałtyckiego” i Iwona Demska z Radia Gdańska, a także Anna Burzyńska, doktorantka u profesora Stefana Chwina i Marcin Dybuk, który ma wieloletnie doświadczenie dziennikarskie.

Konkursy dla Czytelników

Będą także konkursy dla Czytelników. Organizatorzy razem z pisarzami przygotowali dziesiątki książek z autografami. Jak mówią, to taka namiastka spotkań autorskich. Konkursy zaczną się jeszcze przed pierwszą premierą. Dlatego już teraz warto śledzić Facebooka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz festiwalu Afery Kryminalnej, a także stronę www.wbpg.org.pl

Gdzie odbędzie się Afera Kryminalna 2020?

Premiery poszczególnych spotkań z autorami odbywać się będą przez cztery tygodnie, w czwartki i poniedziałki. Start 29 października 2020 roku, o godzinie 18. Pierwszym gościem Afery Kryminalnej będzie Mariusz Czubaj, z którym rozmawiała Iwona Demska. W poniedziałek, 2 listopada 2020 roku z Magdaleną Stachulą rozmawia Marcin Dybuk.

Warto podkreślić, że rozmowy z tegorocznymi gośćmi Afery Kryminalnej będzie można obejrzeć (video), posłuchać (podcast) i przeczytać (tekst + zdjęcia):

Afera Kryminalna to festiwal literatury kryminalnej, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gości najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji.

Źródło: Afera Kryminalna

%d bloggers like this: