Reklamy
artykuł

Nagroda Literacka Gdynia wręczona | Zobacz, kto wygrał

Znani są już laureaci 14. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Zwycięzców poznaliśmy podczas gali, która odbyła się w gdyńskim Muzeum Emigracji.

Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono 435 tytułów. Nominacje ogłoszone zostały w Pałacu Prymasowskim (Hotel Bellotto) podczas wspólnej konferencji prasowej 10. Warszawskich Targów Książki i Nagrody Literackiej GDYNIA. Tym razem triumfowały kobiety.

W dziedzinie eseju nagrodę otrzymała Olga Drenda za „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (Karakter).

Za poezję nagrodę wręczono Małgorzacie Lebdzie za „Sny uckermärkerów” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu).

W kategorii prozy Nagrodę Literacką Gdynia otrzymała Zyta Rudzka za „Krótką wymianę ognia” (W.A.B.)

W dziedzinie przekładu na język polski nagrodzono Bogusławę Sochańską za przekład książki Inger Christensen „Alfabet” (Lokator).

Nagroda Literacka GDYNIA została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Pod szyldem „GDYNI” przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze przedsięwzięcia.

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: