artykuł

Nagroda Literacka Gdynia wręczona | Zobacz, kto wygrał

Znani są już laureaci 14. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Zwycięzców poznaliśmy podczas gali, która odbyła się w gdyńskim Muzeum Emigracji.

Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono 435 tytułów. Nominacje ogłoszone zostały w Pałacu Prymasowskim (Hotel Bellotto) podczas wspólnej konferencji prasowej 10. Warszawskich Targów Książki i Nagrody Literackiej GDYNIA. Tym razem triumfowały kobiety.

W dziedzinie eseju nagrodę otrzymała Olga Drenda za „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (Karakter).

Za poezję nagrodę wręczono Małgorzacie Lebdzie za „Sny uckermärkerów” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu).

W kategorii prozy Nagrodę Literacką Gdynia otrzymała Zyta Rudzka za „Krótką wymianę ognia” (W.A.B.)

W dziedzinie przekładu na język polski nagrodzono Bogusławę Sochańską za przekład książki Inger Christensen „Alfabet” (Lokator).

Nagroda Literacka GDYNIA została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Pod szyldem „GDYNI” przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze przedsięwzięcia.

%d bloggers like this: