artykuł

Triumfalna „Cicha noc” | 20. Ceremonia Polskich Nagród Filmowych Orły

Film „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego okazała się niekwestionowanym zwycięzcą jubileuszowej 20. ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły.

Ta noc z pewnością nie była cicha dla Piotra Domalewskiego – reżysera i scenarzysty filmu „Cicha noc” (produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, koprodukcja: CANAL+ Polska, współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy). To opowieść o Adamie (Dawid Ogrodnik), który na co dzień pracuje za granicą, a w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Arkadiusz Jakubik), brat (Tomasz Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Maria Dębska) z mężem (Tomasz Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

Piotr Domalewski, fot. materiały prasowe nc+

Piotra Domalewskiego nagrodzono aż czterema statuetkami – za Najlepszą Reżyserię, Najlepszy Scenariusz, Odkrycie Roku i Najlepszy Film. „Cicha noc” otrzymała także specjalną Nagrodę Publiczności. To kategoria, dzięki której użytkownicy Wirtualnej Polski mogli wcielić się w rolę krytyka filmowego i za  pośrednictwem głosowania na WP Film, wybrać najlepszy film Orłów 2018. Pozostałe statuetki za ten film odebrali: Dawid Ogrodnik (Najlepsza Główna Rola Męska), Agnieszka Suchora (Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca), Arkadiusz Jakubik (Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska), Piotr Sobociński jr (Najlepsze Zdjęcia), Jerzy Murawski, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński (Najlepszy Dźwięk). Nagrodę za Najlepszą Rolę Kobieca otrzymała z kolei Magdalena Boczarska za wspaniałą kreację Michaliny Wisłockiej w filmie Marii Sadowskiej „Sztuka kochania”.

Podczas wieczoru przyznano też Nagrodę 20-Lecia Polskich Nagród Filmowych Orły, wyłoniona w plebiscycie Legalnej Kultury. Otrzymał ją „Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego, który osobiście odebrał statuetkę.

Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński i Roman Polański, fot. materiały prasowe nc+

Wręczona została również Nagroda za Osiągnięcia Życia – tę Jerzemu Stuhrowi wręczył prowadzący galę jego syn, Maciej Stuhr.

Polskie Nagrody Filmowe Orły to doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej. Niemal 700 członków Akademii przyznaje Orły w 19 kategoriach, a od 2002 roku swojego Orła dla najlepszego filmu przyznaje również publiczność. Do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych kandydowało 61 filmów, w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny członkowie Akademii wybierali spośród 48 produkcji, a w kategorii Najlepszy Serial Fabularny spośród 10 tytułów.

Jerzy Stuhr, fot. materiały prasowe nc+

Laureatami jubileuszowej 20. edycji Orłów zostali:

ODKRYCIE ROKU
Piotr Domalewski za najlepszą reżyserię filmu „Cicha noc”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Matthew Button, Piotr Dominiak, Maria Duffek, Rafał Waltenberger , „Twój Vincent”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA
Agnieszka Suchora, „Cicha noc”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA
Arkadiusz Jakubik, „Cicha noc”
NAGRODA PUBLICZNOŚCI WYŁANIANA PRZEZ UŻYTKOWNIKÓW WIRTUALNEJ POLSKI „Cicha noc”, reż. Piotr Domalewski

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY „21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik

NAJLEPSZA MUZYKA Radzimir Dębski, „Sztuka Kochania”

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI „The Square”, reż. Ruben Ostlund, Szwecja/Niemcy/Francja/Dania

NAJLEPSZY DŹWIĘK Jerzy Murawski, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński, „Cicha noc”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ Piotr Domalewski, „Cicha noc”

NAJLEPSZY MONTAŻ Dorota Kobiela, Justyna Wierszyńska, „Twój Vincent”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA Piotr Sobociński jr, „Cicha noc”

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY „Wataha”, sezon 2, reż. Kasia Adamik, Jan P. Matuszyński

NAGRODA 20-LECIA POLSKICH NAGRÓD FILMOWYCH ORŁY WYŁONIONA W PLEBISCYCIE LEGALNEJ KULTURY „Pianista”, reż. Roman Polański

NAJLEPSZE KOSTIUMY Cristobal Pidre, Florence Scholtes, Małgorzata Zacharska, „Maria Skłodowska-Curie”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA Dawid Ogrodnik, „Cicha noc”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA Magdalena Boczarska, „Sztuka kochania”

NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA Jerzy Stuhr

NAJLEPSZA REŻYSERIA Piotr Domalewski, „Cicha noc”

NAJLEPSZY FILM „Cicha noc”, reż. Piotr Domalewski

 

Laureaci Orłów 2018, fot. materiały prasowe nc+
%d bloggers like this: