artykuł

„Nie możemy milczeć” | Artyści piszą list do prezydenta RP

„Teraz, kiedy pojawiają się głosy o tym, że wola narodu powinna stać ponad prawem, przypomnieć trzeba, że to właśnie Konstytucja wynika z woli narodu, to prawo jest tej woli emanacją” – napisali do prezydenta RP artyści, pisarze, naukowcy. I dodają: „Nie możemy milczeć, gdy podstawy naszego wspólnego państwa są burzone”. Pod listem podpisało się kilkaset osób.

List datowany jest na 18 lipca. Jak pisze na swoim facebookowym profilu Zygmunt Miłoszewski, jest to list z prośbą o powstrzymanie przeprowadzanego przez PiS zamachu stanu. „Wolałbym, żeby sytuacja w ojczyźnie nie wymagała pisania takich listów, ale skoro już trzeba, to jestem dumny, że mogę znaleźć się pośród osób, które podziwiam jako artystów i lubię jako przyjaciół” – przekonuje pisarz. Treść listu nie jest długa. Przeczytam w nim m.in. „(…) w 1997 roku Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Konstytucję RP, a naród, czyli wszyscy obywatele RP, przyjął ją jako ramy ustroju państwa, czyli naszego wspólnego dobra. To zbiór zasadniczych reguł, z którymi musi zgadzać się każdy przepis stanowionego prawa”. I dalej: „My, pisarze, artyści, naukowcy polscy wiemy aż za dobrze, że w bezpośrednim starciu słowa są słabsze od siły. Nie możemy jednak milczeć, kiedy podstawy naszego wspólnego państwa są burzone. Byliśmy świadkami obezwładnienia Trybunału Konstytucyjnego, teraz jesteśmy świadkami wprowadzania niekonstytucyjnych przepisów, które likwidują zasadę trójpodziału władzy i stoją w sprzeczności zasadami demokracji, spychając Polskę w ustrój autorytarny. Odpowiednim na to określeniem jest ‘zamach stanu’” – czytamy.

Autorzy listu przekonują, że prezydent jest ostatnią instancją, która może ów zamach stanu powstrzymać i proszą o niepodpisywanie ustaw podporządkowujących władzę sądowniczą władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Pod listem znajdziemy takie nazwiska jak choćby Joanna Bator, prof. Jerzy Bralczyk, Piotr Bratkowski, Elżbieta Cherezińska, Beata Chmiel, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Mariusz Czubaj, Jacek Dehnel, Sonia Draga, Łukasz Drobnik, Anna Dziewit-Meller, Jacek Fedorowicz, Janusz Gajos, Paweł Goźliński, Manuela Gretkowska, Małgorzata Halber, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Maria Janion, Ignacy Karpowicz, Jakub Kornhauser, Hanna Krall, Zygmunt Miłoszewski, Remigiusz Mróz, Edward Pasewicz, Maria Peszek, Grzegorz Piątek, Jerzy Pilch, Wojtek Smarzowski, Beata Stasińska, Maciej Stuhr, Mariusz Szczygieł, Monika Sznajderman, Olga Tokarczuk, Grzegorz Turnau, Krzysztof Varga, Kuba Wojtaszczyk czy Adam Zagajewski. Wielu innych – w tym Vincent V. Severski – udostępnili list w mediach społecznościowych.

Cover photo: Jakub Hinc

%d bloggers like this: