In Memoriam

Zmarł Franciszek Pieczka | Wybitny aktor miał 94 lata

Zmarł Franciszek Pieczka. Wybitny aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, „Ziemi obiecanej”, „Jańcia Wodnika” i serialu „Czterej pancerni i pies”, miał 94 lata.

Franciszek Pieczka, fot. Sławek/Wikimedia Commons

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie na Górnym Śląsku. Od najmłodszych lat interesował się kinem, chodził pieszo na seanse kinowe do oddalonego o kilka kilometrów Wodzisławia Śląskiego. Po II wojnie światowej sam zdecydował się na studiowanie aktorstwa i ukończył PWST w Warszawie.

Debiutował jako aktor teatralny, na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. W filmie pojawił się po raz pierwszy w 1954 roku w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy jako Niemiec z patrolu. Popularność przyniosła mu rola w serialu „Czterej pancerni i pies” (1966-1970), gdzie zagrał rolę Gustlika Jelenia, u boku m.in. Janusza Gajosa, Włodzimierza Pressa, Romana Wilhelmiego czy Barbary Krafftówny i Poli Raksy.

Zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Widzieliśmy go m.in. w „Potopie” (1973) Jerzego Hoffmana, „Ziemi obiecanej” (1974) Andrzeja Wajdy, „Paciorkach jednego różańca” (1979) Kazimierza Kutza, „Jańciu Wodniku” (1993) Jana Jakuba Kolskiego i „Quo vadis” (2001) Jerzego Kawalerowicza.

Za tytułową kreację w „Jańciu Wodniku” otrzymał wiele nagród, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na Międzynarodowym Festiwal Filmów Słowiańskich i Prawosławnych w Moskwie.

Franciszek Pieczka zmarł 23 września 2022.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: