artykuł

Szekspir i Dickens jako element resocjalizacji | Wyrok na brytyjskiego prawicowego ekstremistę

Prawicowy ekstremista Ben John będzie musiał czytać dzieła Szekspira, Dickensa, Austen i Hardy’ego – to element kary nałożonej na niego przez brytyjski sąd za posiadanie dokumentów nawołujących do rasizmu, antysemityzmu i ksenofobii.  

O sprawie rozpisują się brytyjskie media. Sprawa dotyczy 21-latka, byłego studenta, który został uznany za winnego posiadania na dysku twardym komputera dziesiątki tysięcy stron materiałów odwołujący h się do „białej supremacji”, a także egzemplarza „The Anarchist Cookbook”, instrukcji tworzenia bomb.

Decyzja ławy przysięgłych zapadła 11 sierpnia, wczoraj wyrok ogłosił sędzia Timothy Spencer. John otrzymał wyrok 24 miesięcy pozbawienia wolności, ale w zawieszeniu. Istotnym elementem wyroku jest też jednak nakaz lektury klasyki brytyjskiej literatury. „Czytałeś [Charlesa] Dickensa? [Jane] Austen? Zacznij od „Dumy i uprzedzenia” oraz „Opowieści o dwóch miastach” Dickensa. „Wieczoru Trzech Króli” [Williama] Szekspira. Pomyśl o [Thomasie] Hardym. Pomyśl o [Anthonym] Trollopie” – miał mówić sędzia.

To czy Ben John wywiąże się z tego zadania, ma zostać skrupulatnie sprawdzone. Ekstremista będzie musiał zjawić się na początku stycznia w sądzie, gdzie czeka go test z lektur. „Jeśli mnie zawiedziesz, wiesz, co się stanie” – dodał sędzia Spencer.

John został zidentyfikowany przez organy ścigania jako osoba stwarzająca zagrożenie terrorystyczne w wieku 18 lat po tym, jak wysłał do swojej szkoły list, w którym twierdził, że jest częścią „Lincoln Fascist Underground” i krytykował gejów oraz imigrantów. W 2020 roku policja odkryła na dysku twardym jego komputera kopię „The Anarchist Cookbook”, a także niemal 70 tys. dokumentów, które zawierały materiały o białej supremacji i antysemityzmie.

Wyrok nie kończy jednak sprawy. Wniosek o rewizje „nieprzyzwoicie pobłażliwego orzeczenia” wystosowała już organizacja HOPE not hate.

%d bloggers like this: