artykuł

Konkurs literacki na powieść o MTP | Pod naszym patronatem

Uwaga, konkurs literacki! Wydawnictwo Miejskie Posnania i Międzynarodowe Targi Poznańskie czekają na powieść związaną z powstaniem i funkcjonowaniem Międzynarodowych Targów Poznańskich 1921‒2021. Hasło konkursu brzmi: „Którędy na Targi Poznańskie?”. Objęliśmy go naszym patronatem.

Może to być romans, kryminał, a nawet horror. Ważne, by w powieści pojawiły się targi. Nie trzeba też znaleźć odpowiedzi na pytanie: „Którędy na Targi Poznańskie?”. To właśnie hasło przyświeca konkursowi literackiemu, który Wydawnictwo Miejskie Posnania i Grupa MTP organizują w setną rocznicę powstania targów poznańskich.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to wyjątkowe miejsce na mapie miasta, łączące w sobie długoletnie tradycje targowe z nowoczesnym podejściem do organizacji spotkań. W przeszłości było „oknem na świat” dla wielu poznaniaków i ich pierwszym spotkaniem z zagranicznymi nowinkami. Współcześnie jest miejscem, gdzie oprócz targów odbywa się szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych, konferencji oraz kongresów, przyciągających miliony odwiedzających. Grupa MTP, która zarządza Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, jest liderem branży spotkań w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. 100-letnia rocznica powstania targów w Poznaniu to doskonała okazja, by przyjrzeć się ich historii i znaczeniu dla miasta.

Autorzy mają rok na stworzenie powieści i nadesłanie jej do organizatorów. Utwory przyjmowane są w formie elektronicznej (plik tekstowy DOC lub RTF) do 30 listopada 2021 roku, do godz. 23:59. Prace należy przesłać na adres: konkurs.mtp1921-2021@wm.poznan.pl (w tytule e-maila wpisując: Konkurs „Którędy na Targi Poznańskie?”). Wymagana objętość tekstu: 8–14 arkuszy autorskich (320–560 tys. znaków ze spacjami) i nie powinna przekroczyć objętości 20 arkuszy autorskich (800 tys. znaków ze spacjami). Uczestnik poza powieścią zobowiązany jest do przesłania jej streszczenia (o objętości maksymalnie 2500 znaków ze spacjami).

Organizatorzy zastrzegają, że nie będą rozpatrywane teksty należące do gatunku literatury dziecięcej, a także felietony, opowiadania, eseje, prace naukowe, popularnonaukowe, utwory poetyckie i dramatyczne, komiksy, albumy, scenariusze.

Ogłoszenie wyników konkursu przewidywane jest w I połowie 2022 roku. Autor lub autorka zwycięskiej powieści otrzyma nagrodę w wysokości 25.000 złotych. Nagrodzona powieść zostanie opublikowana w formie książkowej drukiem oraz w formie e-booka (najpóźniej do 31.12.2022 roku).

Patronat medialny: IKS, kulturapoznan.pl, Maszyna do pisania, Zupełnie Inna Opowieść, Radio Afera, Radio Poznań, Gazeta Wyborcza.

Regulamin Konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej wmposnania.pl.

%d bloggers like this: