recenzja

MAGIA W OGRÓDKU | Åsa Larsson i Ingela Korsell, Henrik Jonsson, Pax. Pal przekleństwa (Nidstången)

Czas zaczął pulsować i nadchodzi ciemność – wieszczy złośliwy imp. Od tej chwili maleńkie Mariefred w Szwecji stanie się areną prawdziwie mrocznych wydarzeń. I choć książka kierowana jest do młodzieży, to ani fabuła, ani bohaterowie, ani grożące im niebezpieczeństwa nie są tu traktowane ulgowo.

pax_palBracia Alrik i Viggo trafiają do Mariefred ze Sztokholmu. Wiemy, co to może oznaczać: potrzebę zaaklimatyzowania się w nowym miejscu, konflikty z rówieśnikami, kłopoty wychowawcze nowych opiekunów (matka chłopców została w stolicy). A jeśli weźmiemy pod uwagę, że jeden z braci jest kleptomanem, kłopoty zdają się być na wyciągniecie ręki. I rzeczywiście – nadchodzą szybciej, niż by się mogło zdawać: wystarczy klika wybitych szyb i spotkanie ze starszym rodzeństwem, zajmującym się tajemniczą prastarą biblioteką, ukrytą pod kościelnym wzgórzem. Poleje się krew, magia, ta czarna siła, zawładnie umysłami przyjaciół, śmierć będzie czaić się w najmniej spodziewanych miejscach, rodzinny dom przestanie być bezpieczny.

Zobacz także: NIEDOSKONAŁEGO DETEKTYWA KOLEJNY KROK KU ŚMIERCI. Jo Nesbø, Pancerne Serce (Panserhjerte)

Seria „Pax” niewątpliwie powstała na fali powodzenia serii o Harrym Potterze J.K. Rowling, ale w przeciwieństwie do swojego popularnego poprzednika, nie każe nam jechać w poszukiwaniu tajemnicy do odległego zamku, oferuje magię tu i teraz, w przydomowym ogródku, w miejskich lasku, blisko domu. Nie oznacza to jednak, że walka dobra ze złem jest tu czymś umownym, potraktowanym z przymrużeniem oka. Nic bardziej mylnego. To jest opowieść napisana bardzo na serio, z bohaterami, których postawy trudno nazwać jednoznacznymi, a przede wszystkim napisana językiem uczciwym wobec nastolatków: niepozbawionym słów, których może nie chcielibyśmy słyszeć z ich ust, ale z pewnością znajdujących się w słowniku młodzieży.

Czytaj także: CUD PAMIĘCI | David Lagercrantz, Co nas nie zabije (Det som inte dödar oss)

Na polskim rynku ukazały się jednocześnie dwa tomy serii: „Pal przekleństwa” i „Grim”, co nie jest bez znaczenia, bo zakończenie pierwszej części zmusza nas natychmiast do sięgnięcia po kontynuację. Za serią stoi m.in. Åsa Larsson, pisarka doskonale znana miłośnikom kryminałów z serii o przygodach Rebecki Martinsson.  I to w książce widać: konstrukcja książki przywodzi na myśl budowę rasowej powieści kryminalnej, w której nie brakuje momentów, gdy drżymy o los bohaterów, stawianych raz po raz w sytuacji – z pozoru – bez wyjścia.

Drugą autorką serii jest Ingela Korsel, autorka książek dla dzieci, a istotnym współautorem jest też ilustrator Henrik Jonsson. Książka przemawia bowiem też jego realistycznymi, komiksowymi ilustracjami, współbudującymi – obok słów – nastrój tajemnicy i zagrożenia.

Aha, a co to w ogóle ten imp? Żeby się dowiedzieć, musicie sięgnąć po „Pax”.

 

Åsa Larsson i Ingela Korsell, Henrik Jonsson, Pax. Pal przekleństwa (Nidstången)

Tłumaczyła Magdalena Landowska

Media Rodzina 2015

pax_banner

 

%d bloggers like this: